Palenia drewnem groźne dla zdrowia?

Palenia drewnem groźne dla zdrowia? (fot. flicrk.com/Tilemahos Efthimiadis)
PAP / ad

Naukowcy dowiedli, że zanieczyszczenia dostające się do powietrza na skutek spalania drewna w kominkach czy piecach mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu.

Steffen Loft wraz z kolegami z Uniwersytetu w Kopenhadze badał wpływ pyłu zawieszonego w dymie powstającym na skutek spalania drewna na zdrowie człowieka. Z licznych badań wiadomo, że cząsteczki pyłu zanieczyszczające powietrze w wyniku eksploatacji samochodów i spalania węgla przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak astma, zapalenie oskrzeli, choroby serca i wielu innych.

Naukowcy analizowali i porównywali pył zawieszony w powietrzu duńskiej wsi, gdzie większość domów ogrzewania jest piecami opalanymi drewnem, pył pochodzący z powietrza z miejscowości, gdzie takich pieców jest niewiele i czysty pył powstający na skutek spalania drewna zebrany z pieca. Okazało się, że pył wiejski i czysty (pobrany z pieca) są potencjalnie najbardziej groźne - ponieważ są na tyle małe, że mogą być wraz z powietrzem przeniesione do najgłębszych części płuc.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Palenia drewnem groźne dla zdrowia?
Komentarze (5)
P
polonopitek
8 lutego 2011, 18:51
Życie jet śmiertelnie grożne dla zdrowia. Przeważnie kończy się zgonem.
Bogusław Płoszajczak
8 lutego 2011, 18:12
Dwa pytania: 1) Czy zdaniem tych badaczy człowiek jaskiniowy musiał codziennie chodzić do lekarza z powodu palenia drewnem w jaskini? 2) Czy te badania również finansowali ludzie związani z producentem konkurencyjnych wzgledem drewna paliw?
A
as
8 lutego 2011, 16:56
Wędzenie wędlin , to spalanie drewna liściastego. Czy wędliny nie są toksyczne???
W
Witold
7 lutego 2011, 09:54
No jasne...szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza naszych rosyjskich przyjaciół z gazpromu.
J
Jacek
7 lutego 2011, 09:07
Wyniki badań "in vitro" (na komórkach) nie zawsze dają takie same rezultaty jak in vivo (na żywym organiźmie); dlatego w trakcie rozmaitych badań (m.in. nowych leków) wykorzystuje się zwierzęta, a i tak wyniki nie zawsze pozwolą przewidzieć jak substancja zadziała na człowieka. Zatem bez paniki. Człowiek spalał drewno od zarania dziejów, więc nie bardzo wierzę w jakąś wyjątkowość jeśli chodzi o toksyczny wpływ spalania drewna. a może najlepiej mieć tzw. dom pasywny (ogrzewany tylko słońcem, energią termalną, itd.) ale czy wszystkich na to stać...?