STOP dyskryminacji starszych osób z rakiem

Co dwudziesta ankietowana osoba spotkała się z sytuacją, w której jej lub jej krewnemu odmówiono leczenia ze względu na wiek. Aż 58 proc. uczestników ankiety uważa, że gdy będą w starszym wieku, NFZ nie zrefunduje im w pełni potrzebnych leków. (fot. sxc.hu)
slo

Trzeba powstrzymać dyskryminację starszych osób chorych na nowotwory - mówili uczestnicy czwartkowej konferencji, która zainaugurowała kampanię "Rozmowy o czasie".

- Każdy ma prawo do właściwego leczenia, bez względu na wiek - podkreśla dr Janusz Meder z Polskiej Unii Onkologii. Ambasadorami kampanii zostały gwiazdy serialu "M jak Miłośc" - Teresa Lipowska oraz Witold Pyrkosz.

- Już w latach 50 -tych specjaliści od statystyki, obserwując powojenny wyż demograficzny, przewidywali obecne problemy z zapewnieniem opieki zdrowotnej lawinowo narastającej populacji osób starszych - mówił dr Jacek Putz z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Jednak politykom nie zależało na długofalowych programach - owoce takich działań zbierałby kto inny.

DEON.PL POLECA

- Starzenie się polskiej populacji jest nieuniknione. Jednak niezmiernie ważne jest, aby odbywało się ono w sposób godny oraz zdrowy - mówiła prof. Barbara Bień, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Jak zaznaczył 64 -letni prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds. hematologii, leczenie osób w starszym wieku z nowotworami układu krwiotwórczego (i nie tylko krwiotwórczego) jest specyficzne, przy czym chodzi nie tyle o wiek metrykalny, co biologiczny. Ciężkie przeżycia i choroby mogą znacznie "postarzyć" organizm. Z jednej strony nowotwór może rozwijać się wolniej, z drugiej zaś - trudno stosować agresywne metody leczenia, które u osób słabych i schorowanych mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Samo rozpoznanie utrudnia częste występowanie objawów przypominających objawy nowotworów w przebiegu innych chorób. Na przykład bóle stawów u starszej osoby kojarzą się raczej z chorobami reumatycznymi czy osteoporozą niż szpiczakiem mnogim.

Dla wielu starszych osób szansą jest udział w badaniach klinicznych, które oceniają i porównują skuteczność nowych leków. Niestety, często nie mogą być włączane do badań, gdyż cierpią na kilka chorób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

STOP dyskryminacji starszych osób z rakiem
Komentarze (2)
M
Mirka
12 sierpnia 2011, 13:13
 Można przez kilka miesięcy chodzicć od lekarza do lekarza a oni "nie wiedzą " co pacjentowi jest.Szybciej wiedzialam, że mój tata ma nootwór niż oni. jak już '"gołym okiem' było widać dopiero zaczęli badania...(USG też nie pokazywało)...
T
teresa
5 lipca 2011, 18:47
Spoglądam na znajomą stronę- kobieta 34 lata,rak żołądka z przerzutami...powiemy- niemożliwe,przecież miała tylko zgagę, co to ją leczyła lekami bez recepty, które Ministerstwo Zdrowia dopuściło do wyprzedaży  w aptekach. Rada: jak ci coś dolega idź do lekarza. Kiedy student kończy medycynę - badanie pacjenta trwa ok. pół godz. i więcej. Ile czasu poświęca ci twój lekarz ? Nie pokazuj się przez pół roku i lecz się w aptece sam. Pięknie.Rzeczywiście- spowszedniało to diagnozowanie. Może więc -autodiagnoza?