Żel z lnu o właściwościach bakteriobójczych?

Żel z lnu o właściwościach bakteriobójczych?
(fot. HealthAliciousNess / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych na bazie genetycznie modyfikowanego lnu. Preparat może być stosowany w leczeniu ciężko gojących się ran i być alternatywą dla tradycyjnych antybiotyków.

Preparat został opracowany przez zespół naukowców skupionych w Fundacji Linum, kierowanej przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, biotechnologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej zespół opracował m.in. opatrunki lniane, które pomagają w gojeniu się ran odpornych na leczenie, żele przeciwzapalne oraz półprodukty do produkcji leków na bazie lnu.

DEON.PL POLECA
Rzecznik Fundacji Linum Rafał Bernasiński poinformował PAP, że żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych to najnowszy preparat opracowany przez zespół Szopy-Skórkowskiego. - Preparat przeszedł już testy badawcze i teraz będzie wprowadzany na rynek - powiedział Bernasiński.

Jak wyjaśnił Szopa-Skórkowski, preparat o właściwościach antybiotyku ma zastosowanie w dermatologii. - Zawiera on szerokie spektrum związków antybakteryjnych i antygrzybiczych, w tym fenylopropanoidów, aminokwasów siarkowych i glutationu, karotenoidów i poliamin. Daje to szerokie, niespotykane dotychczas możliwości przeciwdziałania infekcji bakteryjnej i grzybowej wikłającej proces leczenia chorób skórnych. Tym samym produkt ten stwarza możliwość zabezpieczenia się na przyszłość przed szybko mutującymi mikroorganizmami patogennymi. Jest to bardzo ważny element, z uwagi na szybko rozprzestrzeniającą się oporność mikroorganizmów na aktualnie stosowane antybiotyki, czego skutkiem jest wzrastająca częstość zakażeń zarówno szpitalnych jak i pozaszpitalnych, wywołanych przez szczepy ziarenkowców Gram-dodatnich i szczepy grzybowe Candida - powiedział naukowiec.

Wrocławska Fundacja Linum, oprócz opracowywania nowoczesnych preparatów leczniczych na bazie lnu, chce również wdrożyć projekt rewitalizacji upraw lnu na Dolnym Śląsku i w Polsce. Zdaniem Szopy-Skórkowskiego z rozwoju upraw lnu skorzystają rolnicy i przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem tej rośliny. - Wykorzystać można z niej zarówno włókna, słomę, jak i olej, a dzięki badaniom prowadzonym nad specjalnymi odmianami tej rośliny wiemy, jak wykorzystywać ją w medycynie - powiedział.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żel z lnu o właściwościach bakteriobójczych?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.