Pijesz tyle kawy dziennie? Możesz być bardziej narażony na udar
Nowe wyniki globalnych badań prowadzonych przez Uniwersytet w Galway, we współpracy z Uniwersytetem McMaster w Kanadzie i międzynarodową siecią badaczy udarów mózgu, wskazały na wpływ, jaki różne napoje mogą mieć na ryzyko udaru mózgu. Jak pisze Medonet, autorzy analizy zwrócili uwagę na to, jakie napoje szkodzą nam najbardziej, a przede wszystkim — jaka ich ilość jest niewskazana dla osoby dbającej o zdrowie.
Chociaż kawa od dawna jest ceniona za swoje pobudzające właściwości i pozytywny wpływ na samopoczucie, naukowcy z Irlandii sygnalizują, że przekraczanie granicy czterech filiżanek dziennie może wiązać się z ponad 30-procentowym wzrostem ryzyka udaru mózgu. Jak wspomina Medonet, badania dotyczyły kawy espresso, która zawiera około 100 mg kofeiny na filiżankę. Kofeina, znana z podnoszenia ciśnienia krwi i obniżania elastyczności tętnic, może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia – kluczowego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Ile kaw dziennie można wypić?
W ramach analizy, obejmującej siedmioletnią obserwację zdrowia sercowo-naczyniowego i konsumpcji gorących napojów przez grupę 27 tysięcy osób z 27 różnych krajów, naukowcy odkryli jednak i pozytywne wiadomości. Regularne picie herbaty, zarówno czarnej, jak i zielonej, w ilości od trzech do czterech filiżanek dziennie, może obniżać ryzyko udaru o odpowiednio 29 i 27 procent. Jak pisze Medonet, warto jednak zwrócić uwagę, że dodatek mleka do herbaty może niweczyć te korzyści, gdyż może blokować działanie przeciwutleniające naparu.
Profesor Martin O'Donnell, główny autor badania, podkreśla, że jednym z priorytetów badaczy jest dostarczanie informacji, które pomogą zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. Wskazuje na to, że oprócz kontroli nadciśnienia, istotne są zdrowe wybory żywieniowe oraz aktywność fizyczna.
Picie tych napoi zwiększa ryzyko udaru mózgu
Badanie to rzuca nowe światło na udar mózgu, będący wynikiem nagłego przerwania dopływu krwi do mózgu, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co więcej, wyniki projektu Interstroke ujawniają, że napoje gazowane, zarówno te słodzone cukrem, jak i sztucznie, związane są z 22-procentowym wzrostem ryzyka udaru mózgu, a regularne spożywanie napojów z sokami owocowymi może nawet potroić to ryzyko.
Te odkrycia stanowią ważny głos w debacie o zdrowym stylu życia i mogą mieć znaczący wpływ na nasze codzienne nawyki żywieniowe.
Skomentuj artykuł