Profilaktyka nowotworowa. Jak się chronić przed nowotworami?
Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Strategia została przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały. Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe. Poprawie ulec ma jakość życia pacjentów onkologicznych w trakcie i po ukończonym leczeniu.
NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla odwrócenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych, poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.
Integracja działań w 5 najważniejszych dla onkologii obszarach ma wyeliminować negatywne zjawiska takie jak fragmentacja opieki czy rozproszenie ośrodków onkologicznych i zapewnić wszystkim pacjentom onkologicznym, bez względu na miejsce korzystania ze świadczeń, dostęp do nowoczesnego leczenia.
Co to jest nowotwór?
Nowotwór to choroba, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. Ten proces powoduje powstawanie guzów, które mogą dać przerzuty do różnych narządów. Nowotwory rozpoznawane są najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Do zmian w komórkach dochodzi jednak znaczenie wcześniej.
Dlatego już w młodości możesz mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają tym mutacjom.
Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeśli:
- zachowasz prawidłową masę ciała,
- ograniczysz spożycie mięsa czerwonego i wędlin,
- stosujesz w swojej diecie produkty zbożowe pełnoziarniste i nasiona roślin strączkowych,
- jesz codziennie w większości posiłków warzywa i owoce,
- dbasz o regularną aktywność fizyczną,
- nie pijesz alkoholu,
- nie palisz,
- ograniczasz użycie soli kuchennej,
- ograniczasz spożycie cukru, tłuszczów zwierzęcych,
- unikasz picia słodzonych napojów i spożywanie potraw typu fast-food (lub żywności wysokoprzetworzonej),
- unikasz zbyt dużej ekspozycji na słońce.
NSO/dm
Skomentuj artykuł