Czy można mieć raka i o tym nie wiedzieć? Ekspert wyjaśnia, kiedy nowotwór pozostaje niezauważony

Czy można mieć raka i o tym nie wiedzieć? Ekspert wyjaśnia, kiedy nowotwór pozostaje niezauważony
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
Onet.pl / jh

Choć rak zwykle kojarzy się z osłabieniem i wyraźnymi objawami, niektóre nowotwory mogą rozwijać się bez żadnych symptomów przez długi czas. Chirurg onkologiczny, tłumaczy, w jakich przypadkach choroba może pozostawać ukryta, a pacjent czuje się dobrze nawet wtedy, gdy nowotwór jest już zaawansowany.

- Można mieć nowotwór i dobrze się czuć, ale do pewnego momentu - mówi wprost chirurg onkologiczny dr hab. Stanisław Hać. Co więcej, rak może być już zaawansowany, a pacjent wciąż tej choroby "nie czuje". - Nie zdarza się to często, ale jest możliwe - mówi specjalista i dodaje: - Bywa, że wiadomość o przerzutach jest pierwszym zderzeniem z nowotworem i tak zdarza się np. przy raku trzustki. Jak długo można czuć się dobrze, mimo że w ciele rozwija się nowotwór? Przy których dzieje się to najczęściej? W rozmowie z Medonetem dr Hać wymienił sześć największych "cichych nowotworów". - Absolutnie nie jesteśmy wobec nich bezradni.

Dobre samopoczucie

Wielu z nas wydaje się, że osoby chore na raka są słabe, chudną, jest im słabo. Tymczasem okazuje się, że można mieć nowotwór i dobrze się czuć. Jak mówi jednak dr hab. n. med. Stanisław Hać, to dobre samopoczucie utrzymuje się do pewnego momentu.

- Tak jest ze wszystkimi nowotworami, ale i każdą inną chorobą. Prosty przykład: jeżeli człowiek ma chorobę niedokrwienną serca, uszkodzenie mięśnia sercowego postępuje, spada wydolność fizyczna - chory odczuje to jednak dopiero wtedy, kiedy spróbuje podjąć ten większy wysiłek fizyczny - tłumaczy specjalista, dodając, że zazwyczaj początkowa faza choroby przebiega zupełnie bezobjawowo, dlatego pacjent może w ogóle jej nie odczuwać.

- Pamiętajmy, że każdy nowotwór zaczyna się od jednej zbuntowanej komórki - wiadomo, że wtedy żadnych symptomów jeszcze nie będzie. Zresztą, żebyśmy w ogóle mogli wykryć nowotwór w badaniach obrazowych (tomografia, rezonans, USG), on musi mieć już kilka milimetrów (więcej niż pięć, najczęściej ok. 10, a to już jest potężna liczba komórek). Nie jest więc tak, że widzimy każdy guzek, by to było możliwe, zmiana musi przekroczyć pewną masę krytyczną - dodaje dr Hać.

A zatem jak długo możemy czuć się dobrze pomimo rozwijającej się w naszym organizmie choroby nowotworowej? Jak podkreśla specjalista, ten stan może trwać nawet kilka lat, a to zależy od tego, z jakim nowotworem mamy do czynienia i jaką ma on agresywność, a więc ile potrzebuje czasu, żeby przejść do kolejnego stopnia zaawansowania.

Czwarte stadium

Najgorszym stadium, w którym rak zaatakował już cały organizm, jest czwarte stadium. Czy z tak zaawansowanym nowotworem można czuć się dobrze? Ekspert tłumaczy, że to jest oczywiście możliwe, ale nie zdarza się często.

- Miałem pacjenta, który sporo ćwiczył na siłowni. Zapytałem go więc, w jakiej formie jest jego wydolność fizyczna. Odpowiedział mi: "Było trochę gorzej, ale teraz znów nabieram masy, doskonale się czuję". Tymczasem kiedy zrobiłem mu tomografię komputerową, okazało się, że organizm usiany jest przerzutami. Od czego zależy taka reakcja na chorobę? Medycyna potrafi zaskoczyć i nie wszystkie zjawiska jesteśmy w stanie wyjaśnić - to najlepsza odpowiedź, jakiej tu można udzielić - dodaje dr Hać.

Zwraca też uwagę na najbardziej podstępne nowotwory, które najdłużej nie dają żadnych symptomów. To m.in. rak piersi, rak płuca, rak szyjki macicy, nowotwory skóry i nowotwory nerki.

Dr hab. n. med. Stanisław Hać - specjalista chirurgii ogólnej oraz specjalista chirurgii onkologicznej, pracuje w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoich zainteresowaniach zawodowych koncentruje się na leczeniu chorób lub urazów trzustki, wątroby oraz układu pokarmowego. Zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych pierwotnych oraz zmian przerzutowych. Jest profesorem GUM.

Źródło: Onet.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy można mieć raka i o tym nie wiedzieć? Ekspert wyjaśnia, kiedy nowotwór pozostaje niezauważony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.