02.04.2005, 21.37 - Polacy pamiętają

02.04.2005, 21.37 - Polacy pamiętają
Pogrzeb Jana Pawła II - ceremonia w Watykanie (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / PAP / Radio Watykańskie / drr

Polacy pamiętają o Janie Pawle II. W 5. rocznicę Jego śmierci w całym kraju wspomina się polskiego papieża.

W Wadowicach Jana Pawła II mieszkańcy miasta będą wspominać podczas nabożeństwa drogi krzyżowej.

W rodzinnym mieście Karola Wojtyły poszczególne stacje zlokalizowane będą na rynku. Proboszcz tamtejszej parafii Ofiarowania NMP infułat Jakub Gil powiedział, że rozważania podczas nabożeństwa nawiązywały będą do kwestii obrony życia. O godzinie 21.37, kiedy zmarł papież, wadowiczanie pomodlą się przed jego domem rodzinnym.

Uroczysta msza święta, upamiętniająca rocznicę śmierci i w intencji beatyfikacji papieża Jana Pawła II, odprawiona zostanie 10 kwietnia przez biskupa Tadeusza Pieronka.

Duże ognisko - upamiętniające rocznicę - zapłonie późnym wieczorem w Wielki Piątek przed krzyżem milenijnym na Matysce w Beskidach. Ogień zostanie wzniecony od płomienia z grobu Jana Pawła II, który dwa lata temu przywieźli członkowie sztafety włoskich biegaczy. Od tego czasu przechowują go redemptorystki z klasztoru w Bielsku-Białej. Czuwanie modlitewne i rozpalenie ogniska poprzedzi droga krzyżowa, którą wzdłuż stacji usytuowanych na drodze wiodącej na szczyt Matyski, poprowadzi ksiądz Ryszard Kubasiak z parafii w Radziechowach-Wieprzu.

Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina papieski pastorał Jana Pawła II. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów.

W innych rejonach Beskidów rocznica śmierci - ze względu na uroczystości Wielkiego Piątku - zostanie upamiętniona później. Ognisko zwane "Płomieniem Pamięci" zapłonie na Groniu Jana Pawła II 9 kwietnia o godzinie 21.37. Jego rozpalenie poprzedzi msza święta.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. Miejsce to było często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły. Wcześniej jeszcze, jako gimnazjalista, przychodził tu z pobliskich Wadowic.

W Warszawie na dwóch telebimach ustawionych na Placu Piłsudskiego wyświetlane są filmy, upamiętniające papieża Jana Pawła II. Obecnych jest już kilkaset oglądających osób, przychodzą kolejne.

Na telebimach wyświetlane są materiały filmowe o Janie Pawle II. Hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy i dziennikarze opowiadają o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II i jego zmaganiu się z chorobą.

Na placu usypano z piasku krzyż, na nim ustawiono znicz, który płonął co roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 21.37. Wokół niego ustawiane są dziesiątki innych zniczy, które warszawiacy podają harcerzom i ochroniarzom. Krzyż odgrodzony jest barierkami. Nad nim wisi fotografia Jana Pawła II. Wokół niej układane są kwiaty.

O godz. 20 spod kościoła św. Anny w Warszawie ruszy Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W jej trakcie będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II. Około 21 procesja przybędzie na Plac Piłsudskiego. Dwunastą stację Męki Pańskiej zaaranżują aktorzy; potrwa ona około pół godziny.

Akcję zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Wpisuje się w całoroczną akcję, której celem jest przypomnienie Polakom pontyfikatu i osoby Jana Pawła II. Kampania, według jej inicjatorów, ma skłonić Polaków do zastanowienia, w jaki sposób Jan Paweł II jest obecny w życiu każdego człowieka.

Droga Krzyżowa w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, adoracje z rozważaniem tekstów Karola Wojtyły – to także niektóre punkty obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II na Podhalu. O godz. 21.37 podświetlony zostanie krzyż na Giewoncie. Rocznicę śmierci papieża górale będą świętować także 10 kwietnia. Wtedy zapłoną watry pamięci.

2 kwietnia w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem o godz. 15 wierni będą uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Tradycyjnie o godz. 21.37 zostanie podświetlony krzyż na Giewoncie. Specjalny agregat prądotwórczy wyniesie grupa kilku górali. Wędrówkę na szlak rozpoczęli już rano.

W Nowym Targu górale modlą się w intencji Jana Pawła II w nowopowstającym kościele „Na Równi Szaflarskiej”, któremu w przyszłości będzie patronował polski papież. Tam o godz. 21 młodzież poprowadzi adorację przy Grobie Pańskim. Podczas adoracji będą czytane doniesienia prasowe z ostatnich chwil życia Jana Pawła II zatytułowane „Wielki Tydzień z Janem Pawłem II”.

Uroczystości związane z 5. rocznicą śmierci Jana Pawła II odbędą się na Podhalu również 10 kwietnia.

Wtedy w ludźmierskim sanktuarium zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Do godz. 21.37 trwać będzie czuwanie modlitewne, które zostanie zakończone procesją światła do ogrodu różańcowego. Zostaną zapalone znicze przy pomniku Jana Pawła II.

W wielu miejscach na Podhalu o godz. 21.37 zostaną zapalone watry pamięci o Janie Pawle II. Spotkania przy polnych kapliczkach i krzyżach organizuje Związek Podhalan.

W Opolu rocznicowe wspomnienia rozpoczęła akcja poboru krwi, której mottem są słowa papieża: "Prawdziwe życie wyraża się darem z siebie".

"Krwiodawstwo wpisuje się w realizację chrześcijańskiego prawa miłości bliźniego a jednocześnie jest konkretną odpowiedzią na wezwanie zawarte w programie duszpasterskim kościoła w Polsce: Bądźmy świadkami Miłości" czytamy w liście skierowanym z okazji rozpoczęcia akcji przez Kurię Opolską.

Około 70 osób oddało krew w ramach akcji "W imię miłości", zorganizowanej w piątek pod Oknem Papieskim na ul. Franciszkańskiej w Krakowie w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Na skwerze przed krakowską Kurią zapłonął wielki krzyż ze zniczy.

Pod Oknem Papieskim stanął autokar przystosowany do poboru krwi, notabene noszący imię Jana Pawła II. Na oddanie krwi zdecydowało się ponad 30 kibiców krakowskich klubów sportowych - Cracovii i Wisły. W akcji wzięli też udział żołnierze z VI Brygady Desantowo-Szturmowej i zwykli mieszkańcy Krakowa.

Udział w akcji krwiodawców z Cracovii i Wisły miał być nawiązaniem do pojednania kibiców obydwu klubów, do jakiego doszło tuż po śmierci Jana Pawła II.

Pod Oknem Papieskim prowadzono też akcję propagującą pośmiertne przekazywanie tkanek i narządów do przeszczepów. W ciągu kilku godzin grupa wolontariuszy rozdała ok. 600 kart Poltransplantu, które po wypełnieniu mogą być noszone jako oświadczenia woli przekazania tkanek i narządów do przeszczepów.

Od rana pod Okno Papieskie, w którym widnieje wizerunek Jana Pawła II ozdobiony biało-żółtymi wiązankami kwiatów, przychodzą wierni, aby się pomodlić i zapalić znicze. Na skwerze przed krakowską Kurią powstał wielki krzyż z zapalonych zniczy. Po południu na skwer wyszedł zapalić znicz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- Staramy się pamiętać o nim na różne sposoby, także w ten piękny sposób, jak oddawanie krwi, żeby ratować życie innym. Tak jak on całe życie oddał Panu Bogu i innym - powiedział metropolita do dziennikarzy, wspominając Jana Pawła II.

Pytany o beatyfikację Jana Pawła II kard. Dziwisz powiedział: - Będzie w swoim czasie. Może nawet dobrze, bo się lepiej przygotujemy do tej beatyfikacji, bo jednak osobowość Ojca Św. jeszcze jest nieznana". "Ja go teraz, po tylu latach, które byłem z nim, na nowo odkrywam - dodał.

W Watykanie

Choć oficjalne watykańskie obchody rocznicy piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II miały miejsce 29 marca, jednak i dzisiaj w Wiecznym Mieście pamiętano o Papieżu Polaku. Do jego grobu pielgrzymowało szczególnie wielu jego rodaków.

Wśród nich była ambasador Hanna Suchocka, która złożyła w grotach watykańskich wieniec od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

02.04.2005, 21.37 - Polacy pamiętają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.