1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia udział w mszy świętej jest obowiązkowy

fot. Depositphotos
PAP / pk

W Kościele katolickim 1 stycznia obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to święto nakazane, a wierni zobowiązani są do uczestniczenia w mszy świętej.

W kościele Wszystkich Świętych w Warszawie Eucharystia rozpocznie się 10 minut po północy.

Najstarsze Maryjne święto

W Kościele katolickim 1 stycznia obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to najstarsze maryjne święto, choć do liturgii Kościoła wprowadzone dość późno - w roku 1931 przez papieża Piusa XI na pamiątkę 1500. rocznicy III Soboru Powszechnego w Efezie w roku 431.

DEON.PL POLECA

wówczas biskupi Kościoła, pod przewodnictwem legatów papieskich, orzekli jednogłośnie, że "nie tylko można, ale należy Maryję nazywać Matką Bożą, Bogurodzicą (greckie Theotokos).

Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny jest pierwszym z dogmatów maryjnych. Mówi on, że "Maryja jest prawdziwie Matką Bożą, ponieważ jest Matką odwiecznego Syna Bożego, który stał się człowiekiem i który sam jest Bogiem (współistotny Bogu Ojcu)" - czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Pius XI wprowadzając do liturgii święto Świętej Bożej Rodzicielki Maryi wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła go, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia.

Obowiązkowy udział w Eucharystii i odpust zupełny

Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, "w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają uczczenie niedzieli, jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku".

Za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) 1 stycznia wierni mogą uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie całej przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Można go uzyskać, spełniając zwykłe warunki, czyli wymagany jest: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej i przyjęcie komunii św. oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, jeżeli wieczorem dnia poprzedzającego święto nakazane uczestniczy się we mszy świętej, wówczas nie trzeba uczestniczyć w liturgii odprawianej w samo święto nakazane.

Jednak w przypadku 31 grudnia wieczorem w większości kościołach odbywają się msze św. dziękczynne na koniec roku. Są one zwieńczone publicznym odśpiewaniem hymnu "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga, wysławiamy), za co wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W Warszawie po północy 1 stycznia msza św. będzie celebrowana w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskich. Liturgia rozpocznie się 10 minut po północy.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia udział w mszy świętej jest obowiązkowy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.