1050. rocznica Chrztu Polski bez polityki

KAI / slo

Przygotowując się do planowanych w roku 2016 obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski biskupi pragną podkreślić ich wymiar duszpasterski - powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że biskupi pragną uniknąć także odniesień do bieżącej polityki. W Wieliczce odbywa się 362. zebranie plenarne Episkopatu Polski.

- Chcemy, aby uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski miały charakter duszpasterski jak i przypominały o znaczeniu tego wydarzenia dla tworzenia się polskiej państwowości. Dlatego mówimy o podwójnym patronacie: kościelnym i państwowym - powiedział abp Gądecki.

Zaznaczył, że biskupi uczestniczący w 362. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski starali się ustalić kryteria wyboru kandydatów do Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego. Wszystkie inicjatywy diecezjalne będą koordynowane przy pomocy Sekretariatu Episkopatu w wymiarze ogólnopolskim. Jeśli idzie o patronat honorowy - ze strony państwowej chcą poprosić prezydenta Rzeczpospolitej i samorządowców - mianowicie marszałków województw. - W wymiarze ogólnopolskim pragniemy uniknąć polityków. Dlatego zatrzymujemy się na takiej formule - podkreślił abp Gądecki.

Ze strony kościelnej do komitetu honorowego weszliby kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, w tym Prymas Polski. Natomiast w skład Komitetu Organizacyjnego wchodziłby przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kilkunastu biskupów, w tym odpowiedzialnych za szczególne wymiary duszpasterskie, na przykład bp Grzegorz Ryś, jako odpowiedzialny z nową ewangelizację, biskup odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii, aby nie była ona wyłączona z tych przygotowań, podobnie jak to miało miejsce przed 50 laty, podczas obchodów milenijnych. Te kryteria personalne dzisiaj zostały podane i zatwierdzone, tak że w praktyce na przyszłej konferencji plenarnej episkopatu dokonany zostanie wybór - zapowiedział wiceprzewodniczący KEP.

DEON.PL POLECA

Abp Gądecki dodał, że jeśli idzie o treści duszpasterskie - już w pewnej mierze wyznacza je ogólnopolski program duszpasterski wypracowany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa na lata 2013-2017. Chodzi przede wszystkim o odnowienie świadomości chrzcielnej Ludu Bożego, a następnie trzeba też uwzględnić aspekty edukacyjne, kulturowe, naukowe, które powinny się w tych obchodach znaleźć, aby to wydarzenie mogło faktycznie w wymiarze ogólnopolskim przynieść duży pożytek - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1050. rocznica Chrztu Polski bez polityki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.