12 września papież odprawi Mszę na placu Bohaterów w Budapeszcie

12 września papież odprawi Mszę na placu Bohaterów w Budapeszcie
fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL
1 miesiąc temu
KAI / ml

Papież Franciszek odprawi 12 września Mszę na placu Bohaterów w Budapeszcie, kończącą 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Rozpocznie się on w stolicy Węgier 5 września pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7). To wielkie wydarzenie w życiu Kościoła katolickiego ma na celu promowanie i pogłębianie zrozumienia i czci dla sakramentu Eucharystii w Kościele lokalnym i powszechnym.

Informując o tym na konferencji prasowej w Budapeszcie szef sekretariatu Kongresu bp Gábor Mohos dodał, że ta końcowa Msza (tzw. Statio Orbis) rozpocznie się o 11.30. Oprawę muzyczną zapewni 120-osobowa orkiestra węgierskiej opery narodowej oraz chór, liczący 2 tys. śpiewaków.

Dzień wcześniej ulicami miasta przejdzie na Plac Bohaterów procesja z zapalonymi pochodniami, na której zakończenie Mszy przewodniczyć będzie prymas Węgier kard. Péter Erdő.

Główne punkty programu kongresu będą dostępne za darmo, jednak bp Mohos zachęcił, by z wyprzedzeniem zarejestrować swój udział na stronie internetowej https://www.iec2020.hu.

W trakcie kongresu w hali wystawowej Hungexpo od 6 do 10 września można będzie wysłuchać mówców z pięciu kontynentów. Będą wśród nich: przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych abp Piero Marini, kard. Andrew Yeom Soo-jung z Seulu, Moysés Louro de Azevedo Filho – założyciel i moderator generalny wspólnoty charyzmatycznej Shalom z Brazylii i abp Jose Palma, metropolita Cebu na Filipinach, gdzie odbył się poprzedni kongres w 2016 roku.

Idea kongresów eucharystycznych narodziła się we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Pierwszy z nich, przygotowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu świeckiej Francuzki Émilie-Marie Tamisier, odbył się w 1881 roku w Lille, z udziałem przedstawicieli 10 państw ówczesnej Europy. Kolejne, organizowane średnio w odstępie 2-3 lat, odbywały się we Francji, Belgii i Szwajcarii, a dzięki papieżowi Leonowi XIII w 1893 roku w Jerozolimie – po raz pierwszy poza Europą. W 140-letniej historii, tylko jedna z dotychczasowych edycji Kongresu odbyła się w Polsce: w 1997 r. gospodarzem tego wydarzenia był Wrocław.

Natomiast Budapeszt gościł już 34. Kongres w maju 1938 roku. Na końcowej Mszy na Placu Bohaterów zgromadziło się wówczas pól miliona wiernych.

52. Kongres powinien odbyć się w 2020 roku, ale plany zakłóciła pandemia koronawirusa i przeniesiono go na rok 2021. Symbolem wrześniowego spotkania jest ponad trzymetrowy dębowy krzyż, wykonany w 2007 r. z okazji Misji dla Miasta, pobłogosławiony przez papieża Franciszka i przechowywany w katedrze w Ostrzyhomiu. Bogato zdobiony, skrywa w sobie relikwiarz Krzyża Świętego oraz relikwie węgierskich świętych.

Wiadomo już, że kolejny, 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w 2024 roku w Quito, stolicy Ekwadoru, z okazji 150. rocznicy poświęcenia tego kraju Najświętszemu Sercu Jezusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

12 września papież odprawi Mszę na placu Bohaterów w Budapeszcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.