15-letni geniusz komputerowy kandydatem na ołtarze

15-letni geniusz komputerowy kandydatem na ołtarze
(fot. wikimedia commons)
PAP / kw

W Mediolanie kończy się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego geniusza komputerowego Carlo Acutisa, który zmarł w wieku 15 lat w 2006 r. Dziennik "Corriere della Sera" pisze w środę, że może on zostać pierwszym błogosławionym świata internetu.

Po zakończeniu w środę pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego metropolita stolicy Lombardii kardynał Angelo Scola wyśle jego dokumentację do Watykanu, do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

DEON.PL POLECA
Gazeta podkreśla, że za Spiżową Bramą dokumentacja z procesu kanonicznego włoskiego nastolatka oczekiwana jest z zainteresowaniem. Dodaje zarazem, że droga do uznania chłopca za błogosławionego jest jeszcze długa.

"Kto wie, być może gdy Carlo Acutis zostanie ogłoszony błogosławionym, będzie uznany za patrona internetu" - powiedział prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej ksiądz Dario Vigano. Przypomniał, że uczeń z północy Włoch był zafascynowany komputerem.

DEON.PL POLECA

Kandydat na ołtarze zmarł w Monzy na ostrą białaczkę. Ofiarował swoje życie za papieża i Kościół. O jego życiu powstała książka i film dokumentalny. Jego matka, Antonia opowiada dziennikowi, że w wieku 7 lat zdał egzamin, dzięki czemu trzy lata wcześniej został dopuszczony do pierwszej komunii. Uczęszczał na nabożeństwa eucharystyczne i powtarzał za Benedyktem XVI: "Boga należy adorować na kolanach i w milczeniu". Znane jest też jego wyjaśnienie paradoksu, że Bóg staje się w czasie Ofiary Eucharystycznej chlebem: "Jezus postępuje bardzo oryginalnie, ponieważ chowa się w malutkim kawałeczku Chleba. Tylko Bóg może zrobić coś tak niewiarygodnego".

Rok później dostał pierwszy komputer i nosił koszulki z napisem: "naukowiec informatyk". Komputerowej pasji towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Tworzył komputerowe algorytmy i był wolontariuszem w stołówkach dla ubogich. Twierdził, że internet jest niezwykle skutecznym narzędziem w szerzeniu Dobrej Nowiny. Pomagał tworzyć stronę Watykanu - vatican.va. Stworzył też serię niesamowitych wystaw o cudach eucharystycznych czy działaniu Maryi.

Na dwa miesiące przed śmiercią, kiedy nie wiedział jeszcze o swojej chorobie, nagrał wideo, w którym poprosił o to, by pochowano go w Asyżu. Jego pragnienie zostało spełnione.

Mediolański dziennik informuje, że w Watykanie zostaną przeanalizowane sygnały o możliwych cudach uzdrowienia, potrzebne do beatyfikacji.

Przypomina się, że w 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła świętego Izydora z Sewilli patronem internetu, internautów i programistów. W nawiązaniu do tego ksiądz Vigano wyjaśnił, że Carlo Acutisa należy uznać za postać całkowicie związaną z siecią i za przedstawiciela ery cyfrowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

15-letni geniusz komputerowy kandydatem na ołtarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.