150 lat dziennika „L’Osservatore Romano”

150 lat dziennika „L’Osservatore Romano”
L'Osservatore Romano
8 lat temu
KAI / wm

Ojciec Święty wyraził uznanie dla redakcji obchodzącego 150. lecie istnienia watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. W skierowanym z tej okazji przesłaniu podkreślił, że watykański dziennik potrafi wyrazić przyjaźń Stolicy Apostolskiej wobec współczesnego człowieka i jej obronę osoby ludzkiej, stworzonej na Boży obraz i podobieństwo oraz odkupionej przez Chrystusa.

Benedykt XVI przypomniał, że pierwszy numer „L’Osservatore Romano” ukazał się z datą 1 lipca 1861 r. , w sytuacji trudnej dla papiestwa, pragnąc bronić racji Stolicy Apostolskiej wobec wrogich sił. U jego początków była inicjatywa osób prywatnych, wsparta przez rząd Państwa Kościelnego. Jego twórcy postawili sobie za cel obronę sprawiedliwości w przekonaniu, że zło nie będzie miało ostatniego słowa. Dziennikiem nie wstrząsnęło zajęcie Rzymu przez wojska piemonckie w 1870 r. i kres władzy doczesnej papieży, a w 1885 zakupiła go Stolica Apostolska, co spowodowało wzrost jego prestiżu i autorytetu.

Papież podkreślił, że dziennik potrafił informować uczciwie i bezstronnie także w dramatycznym XX wieku, w obliczu dramatów pierwszej i drugiej wojny światowej, horroru Holokaustu, ideologii totalitarnych negujących prawdę i uciskających człowieka, wspierając papieży broniących prawdy i sprawiedliwości, które są u podstaw pokoju.

Ojciec Święty przytoczył opinię wyrażoną przed pięćdziesięciu laty przez ówczesnego arcybiskupa Mediolanu, kard. Giovanniego Battistę Montiniego, a późniejszego papieża Pawła VI, który wskazywał, że „L’Osservatore Romano” zawsze było latarnią wskazującą światu kierunek i orientację. Podkreślił też dynamiczny rozwój pisma w II połowie XX wieku, które obecnie publikowane jest w ośmiu wersjach językowych. Ostatnią z nich jest ukazując a się od roku 2008 w Indiach wersja w języku malajalam.

Benedykt XVI podkreślił znaczenie 150 lat pracy watykańskiego dziennika dla upowszechniania posługi Następcy Piotra na rzecz prawdy i budowania komunii katolickiej. Zauważył, że obecnie, kiedy często brakuje punktów odniesienia i usuwa się Boga z horyzontu wielu społeczeństw, także tych o dawnej tradycji chrześcijańskiej - gazeta Stolicy Apostolskiej prezentuje się jako „dziennik idei”, jako organ nie tylko informacji, ale także formacji. Z tego względu musi wiernie kontynuować dzieło jakie wypełniała przez minione 150 lat.

Papież wskazał na konieczność zwracania uwagi na sytuację chrześcijańskiego Wschodu, dialog ekumeniczny, poszukiwania przyjaźni i współpracy z judaizmem oraz innymi religiami, udział w debacie kulturowej, sytuację kobiet oraz kwestie bioetyczne, stanowiące dla wszystkich pytania kluczowe.

„Otwierając się nieustannie na nowych autorów, w tym coraz więcej współpracowniczek i podkreślając wymiar międzynarodowy, obecny od początku dziennika, po 150 latach skłaniających do dumy, „L'Osservatore Romano” potrafi w ten sposób wyrazić serdeczną przyjaźń Stolicy Apostolskiej wobec współczesnego człowieka i jej obronę osoby ludzkiej, stworzonej na Boży obraz i podobieństwo oraz odkupionej przez Chrystusa” – stwierdził Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

150 lat dziennika „L’Osservatore Romano”
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

150 lat dziennika „L’Osservatore Romano”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.