21. Piesza Ekumeniczna Pielgrzymka do Wilna

21. Piesza Ekumeniczna Pielgrzymka do Wilna
(fot. antoni.katowice / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / mh

260 pielgrzymów z całej Polski wyruszyło 16 sierpnia z białostockiej archikatedry w Pieszej Ekumenicznej Pielgrzymce do Wilna. Przed cudowny obraz Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie pielgrzymi dotrą po dziewięciodniowej wędrówce. W Grodnie dołączy do nich ponad stuosobowa grupa pątników z Białorusi wraz z kapłanami.

Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Zwracając się do pątników podkreślił, że pielgrzymka jest szczególną okazją, by doświadczać obecności Boga i wewnętrznej przemiany. Przypomniał, że Ostra Brama "jest miejscem, które podziwiamy i do którego, tak jak nasi ojcowie i nasze matki, wciąż wędrujemy, aby się modlić przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia".

W homilii ks. Jerzy Ostrowski ukazał niepowtarzany charakter Wilna, w którym żyło, działało i tworzyło wiele wybitnych osób. Przypomniał dzieje miasta zwłaszcza w trudnych dla Polski czasach. "Świadkiem iluż tragedii była Miłosierna z Ostrej Bramy. Tu, przed Jej cudownym wizerunkiem, rodziło się rozumienie wspólnych spraw narodu polskiego. Poprzez łzy, cierpienia wojen, pośród wyciągniętych w geście modlitwy człowieczych rąk. Tu biło serce narodu, narodu hardego, który nigdy nie pogodził się z niewolą, narodu, którego najwięksi synowie udawali się na zsyłkę na daleką Syberię z nadzieją, że 'jeszcze Polska nie zginęła'" - mówił.

Kaznodzieja przypomniał historyczny związek archidiecezji białostockiej i białostockiej kopii obrazu Matki Miłosierdzia z Ostrobramskim Sanktuarium. Zwracając się zaś do pielgrzymów mówił: "Tegoroczna, dwudziesta pierwsza już Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka z Białegostoku do Wilna, na której szlak dziś wyruszacie, jest spełnieniem "modlitwy wygnańców". Jest realizacją marzeń tych wszystkich, którym po II wojnie światowej nie dane było powrócić do umiłowanego Wilna. Nie można wytyczyć granic dla miłości Matki. Nie można wytyczyć granic dla miłosierdzia Boga".

DEON.PL POLECA

Na zakończenie liturgii abp Ozorowski pobłogosławił i rozesłał pielgrzymów.

Tegoroczna pielgrzymka będzie przebiegała pod hasłem: "Z wiarą przez życie". Jak podkreśla ks. Łukasz Żuk, kierownik pielgrzymki, wpisuje się ono doskonale w charakter Roku Wiary. "Będziemy zastanawiać się nad rzeczywistością wiary - to ona nas podtrzymuje, ale musimy też coś dać od siebie. Podczas konferencji prowadzonych na trasie oraz na codziennej Eucharystii będziemy ten temat rozważali" - wyjaśnia.

Ks. Żuk wyjaśnia, że specyfiką białostockiej pielgrzymki do Wilna jest fakt, że wśród pątników są ludzie z różnych stron Polski, w tym roku m.in. z Warszawy, Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, ale także różnych narodowości i wyznań. Dotyczy to także osób, które przyjmują pielgrzymów na terenie Białorusi i Litwy. "Charakter tej pielgrzymki jest pokutny, więc większość stanowią osoby w średnim i starszym wieku, choć młodzież też w niej uczestniczy" - dodaje ksiądz kierownik.

Jeden z pielgrzymów, Ryszard z Walawy koło Przemyśla pielgrzymuje do Wilna już po raz dziesiąty. "Co rok tęsknię za wspólnym pielgrzymowaniem, za wspólnotą braci i sióstr, jaką na tej pielgrzymce tworzymy. Oprócz tego są też intencje, w których chcę się modlić: chcę polecać Matce Bożej Miłosierdzia moją rodzinę, ale też Ojczyznę, intencje Ojca Świętego, modlić się o jedność chrześcijan" - mówi. Podkreśla, że od Polonii na Wschodzie pielgrzymi dostają lekcję serdeczności. "Przyjmują nas zawsze pełni serca i zaangażowania i to jest dla mnie niezwykle ujmujące" - zaznacza.

"To jest moja trzecia pielgrzymka do Wilna. Chcę na niej przede wszystkim wzmocnić swoją wiarę, ale w tym roku chcę prosić Boga zwłaszcza o drogowskaz w podjęciu trudnych dla mnie, życiowych decyzji" - mówi młody pielgrzym, Mateusz z Białegostoku.

Wiesława, która przez wiele lat pielgrzymowała wraz z mężem, teraz przyszła prosić pielgrzymów o modlitwę w jego intencji. "Teraz jest on bardzo ciężko chory i tylko cud może go uratować. Proszę pielgrzymów o cud ich modlitwy, by wzięli mój krzyż, moje cierpienie. Wierzę, że Matka Boża Ostrobramska może ten cud sprawić" - wyznaje.

Pątnikom towarzyszy w drodze 4 kapłanów, 10 kleryków, 8 sióstr zakonnych. Pielgrzymi dotrą do Ostrej Bramy 24 sierpnia, gdzie powita ich bp Henryk Ciereszko wraz z osobami, które przybędą do Wilna autokarami lub własnymi środkami transportu. Następnego dnia, po Mszy św. w katedrze wileńskiej, pątnicy powrócą do domów.

Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonają blisko 300 kilometrów, idąc przez tereny Polski, Białorusi i Litwy. W Grodnie dołączy do nich ponad stuosobowa grupa pątników z Białorusi wraz z kapłanami. Dwa etapy pielgrzymki prowadzą Polskę, cztery dni pielgrzymi idą przez Białoruś i trzy dni przez Litwę. Najkrótszy etap pielgrzymki wynosi 21 km i obejmuje trasę z Kuźnicy Białostockiej do Grodna, najdłuższy odcinek - 44 km - pokonają pielgrzymi na Białorusi, z Nowego Dworu do Radunia. Tradycją lat ubiegłych, pątnicy nawiedzą wszystkie kościoły i cerkwie znajdujące się na szlaku ich pielgrzymowania.

Ukraina: 20 tys. wiernych przybędzie do Kijowa na poświęcenie nowego soboru greckokatolickiego

Przybycia ponad 20 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy oczekuje Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w związku z poświęceniem soboru patriarszego pw. Zmartwychwstania Chrystusa na lewym brzegu Dniepru w Kijowie. Zaplanowano je na 17-18 sierpnia, a towarzyszyć temu będą liczne inne imprezy, m.in. spotkania rodzin i młodzieży, wystawy, koncerty muzyki religijnej itp.

Pierwsi uczestnicy uroczystości zjawili się w stolicy Ukrainy już dziś. Oprócz miejscowej ludności będą to również goście z Kanady, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii, Wielkiej Brytanii i innych krajów zachodnioeuropejskich oraz z Kazachstanu, Białorusi i Rosji.

Głównymi wydarzeniami pierwszego dnia będą nabożeństwo do św. Księcia Włodzimierza Równego Apostołom i całonocne czuwanie z obrzędem konsekracji świątyni na zewnątrz. Nazajutrz, 18 bm. Zaplanowano procesję, po której zostanie odprawiona uroczysta liturgia "archijerejska" (tzn. z udziałem biskupów), obrzęd poświęcenia wnętrza kościoła, odnowienie przyrzeczeń chrzestnych i poświęcenie wody w Dnieprze.

Wszystkie wydarzenia, związane z konsekracją soboru będzie transmitował bezpośrednio internetowy kanał telewizyjny "Żywa TV". W niedzielę 18 sierpnia od godz. 9 rano liturgię archijerejską i poświęcenie tronu patriarszego w soborze będzie transmitował kanał I telewizji państwowej.

15 bm. odbył się specjalny obrzęd opieczętowania relikwii świętych do przyszłego soboru. Dokonali tego przewodniczący misji "Ośrodek postulacyjny beatyfikacji i kanonizacji świętych UKGK" ks. Polikarp Marceluk i sekretarz arcybiskupa większego kijowsko-halickiego ks. Oleh Ołeksa.

Zgodnie z przepisami doczesne szczątki świętych rozmieszcza się w czterech rogach i pośrodku ołtarza świątyni podczas obrzędu jej poświęcenia. W przyszłym soborze, czyli katedrze głowy UKGK, znajdą się relikwie apostołów Piotra, Pawła i Andrzeja Pierwszego Powołanego, papieży Klemensa i Marcina, zamordowanych przed wiekami na dzisiejszej ziemi ukraińskiej, św. męczennika Jozafata (Kuncewicza) oraz błogosławionych XX wieku: Mikołaja Czarneckiego i Jozafata Kocyłowskiego.

O. Polikarp oznajmił, że relikwie przeznaczone dla soboru w Kijowie umieszczono w relikwiarzach w celu późniejszej ich inkrustacji w ikonach, pod zalakowanymi pieczęciami, co potwierdza ich prawdziwość. Relikwiarze te są otwierane i ich zawartość jest rozdzielana do specjalnie przygotowanych przez Ośrodek postulacyjny pergaminowych kopert, które następnie opieczętowuje się i potwierdza zalakowanymi pieczęciami arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka.

Decyzję o budowie soboru patriarszego pw. Zmartwychwstania Chrystusa na lewym brzegu Dniepru Synod Biskupów UKGK podjął w 2002 r. Projekt przyszłej świątyni - z uwzględnieniem tradycji współczesnej architektury sakralnej - przygotował architekt Mykoła Łewczuk. Jest to kompleks budynków, który oprócz świątyni obejmuje jeszcze Ośrodek Patriarszy o łącznej powierzchni 1,72 hektara. Jego budowę rozpoczęto 9 września 2002, a 27 października tegoż roku ówczesny zwierzchnik UKGK kard. Lubomyr Huzar poświęcił kamień węgielny pod przyszły obiekt. W dwa lata później poświęcono i ustawiono na kopule pięć krzyży.

21 sierpnia 2005 na placu koło przyszłej świątyni w obecności kilku tysięcy wiernych nastąpiło uroczyste przeniesienie siedziby głowy Kościoła ze Lwowa do Kijowa. 19 stycznia 2006 w dolnej części budującego się soboru odprawiono pierwszą liturgię. 27 marca 2011 w świątyni odbyła się intronizacja nowo wybranego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. Swiatosława Szewczuka.

Sobór w najwyższym punkcie ma 50 m i może pomieścić półtora tysiąca ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

21. Piesza Ekumeniczna Pielgrzymka do Wilna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.