2,5 mln pielgrzymów w Małopolsce. Co roku
- Kraków może być najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Mamy ambicje, by liczbę 2,5 mln pielgrzymów w Małopolsce zwiększyć w ciągu kilku lat do 5 mln - mówił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. - Chcemy powołać zespół do koordynacji tych działań, konieczne są inwestycje w infrastrukturę, m.in. rozwój miejsc noclegowych - mówił.
Jan Wieczorkowski, wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, opowiadał o Szlaku Architektury Drewnianej i przypominał o popularnych miejscach związanych z Janem Pawłem II. - Cel religijny przyjazdów do Krakowa plasuje się wysoko. W skomercjalizowanym świecie ta ilość pielgrzymów jest poważnym sygnałem - podkreślał Wieczorkowski. Anna Jędrocha z Krakowskiej Izby Turystyki, dodała, że izba zamierza rozbudować obsługę informacyjną turystów religijnych i pielgrzymkowych.
Zdaniem uczestników konferencji ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce będzie II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który obędzie się w październiku. W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II.
Według obliczeń przedstawionych przez profesora Antoniego Jackowskiego, na całym świecie każdego roku przemieszcza się w celach religijnych około 1 miliarda osób. Wśród najważniejszych pod względem ilości pielgrzymów centrów pielgrzymkowych są trzy ośrodki polskie - Jasna Góra, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. W Polsce znajduje się ok. 800 sanktuariów, których 80 procent związanych jest z kultem maryjnym. W Małopolsce oprócz najbardziej znanych ośrodków życia duchowego i szlaków papieskich coraz większe zainteresowanie budzą maryjne centra w Karpatach, m.in. na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Konferencja "Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego w projektach edukacyjnych, promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski" została zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego, Miastem Kraków, Małopolską Organizacją Turystyczną i Krakowską Izbą Turystyki. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu, instytucji kościelnych, organizacji turystycznych i znawcy ruchu pielgrzymkowego.
Skomentuj artykuł