2,5 tys. uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

2,5 tys. uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Zgodnie z szacunkami organizatorów w nocy z piątku na sobotę w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej po małopolskich szlakach uczestniczyło blisko 2,5 tys. osób. "Ta Droga jest prawdziwa - ona prawdziwie boli, zmusza do myślenia i przekształca człowieka" - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca EDK.

Jak ocenił ks. Stryczek, po coraz większej liczbie uczestników wydarzenia widać, że stawianie większych wymagań przyciąga ludzi. "W sytuacji, w której Kościół jest w kryzysie, obniżanie wymagań prowadzi do tego, że jeszcze mniej osób będzie przychodziło do Kościoła. Dla mnie Ekstremalna Droga Krzyżowa to jest właśnie taki obraz drogi, którą powinien przejść Kościół - jeszcze większych wymagań, ale sensownych i to działa - co widzimy choćby dzisiaj" - powiedział.

Mszy św. rozpoczynającej całonocne wędrowanie stacjami Drogi Krzyżowej przewodniczył nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore. "Nasze czasy charakteryzują się wykorzenieniem i labilnością, które stają się przeszkodą do formowania silnej osobowości i realizowania wezwania do stawania się uczniami Chrystusa" - mówił do zgromadzonych. Jak podkreślił, Ekstremalna Droga Krzyżowa jest jednym ze sposobów odpowiadania na takie właśnie podejście świata.

Nuncjusz wskazał, że dla chrześcijanina kodeksem działania powinno być słowo Boże. "Pytanie na ile pozwolimy Bogu działać, budować, przemieniać nas, dawać nam nową naturę - tę która jest Jego rzeczywistością?" - pytał.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy krakowskiej odsłony Ekstremalnej Drogi Krzyżowej mieli do wyboru 15 tras o długości od 40 do 64 km. Miejscami docelowymi dla pątników rozważających Mękę Pańską były m.in. Kalwaria Zebrzydowska, Czerna czy Miechów.

"Byłam na tej wędrówce po raz pierwszy w zeszłym roku - było to głębokie doświadczenie wyciszenia i spotkania z Bogiem. To dla mnie taka wyjątkowa forma rekolekcji wielkopostnych" - powiedziała pani Agnieszka z Piekar Śląskich. "Chodzę na Ekstremalną Drogę Krzyżową od 4 lat. Traktuję to wyjście bardzo osobiście, z mocno przemyślanymi intencjami. To jest czas wytchnienia od codziennego zabiegania - takiego dobrego przygotowania przed Triduum" - wyjaśnił z kolei Dawid, doktorant z Krakowa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się od 2009 r. Akcja narodziła się w ramach spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości - jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. EDK polega na przejściu w nocy około 40-kilometrowej trasy. Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w całej Polsce m.in. w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Częstochowie czy Wrocławiu. W tym roku jej szlaki przebędzie blisko 25 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2,5 tys. uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.