3. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego

3. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego
(fot. Ryszard Hołubowicz / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
6 lat temu
KAI / mh

Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze, koncerty muzyki poważnej oraz wykład w kościele akademickim KUL - tak w Lublinie i Warszawie w najbliższych dniach upamiętniona zostanie trzecia rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, w latach 1997-2011 metropolity lubelskiego, wybitnego filozofa, teologa i publicysty.

Posługę arcybiskupią oraz działalność naukową abp. Życińskiego wspominać będą głównie mieszkańcy Lublina oraz środowisko akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego śp. metropolita był Wielkim Kanclerzem.

W niedzielę 9 lutego o godz. 19.00 w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego KUL, w ramach cyklu "OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką" odbędzie się "Koncert pamięci JE Arcybiskupa Józefa Życińskiego".

Wystąpią: Kwartet Śląski - jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych w składzie: Szymon Krzeszowiec - skrzypce I, Arkadiusz Kubica - skrzypce II, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela oraz na fortepianie Wojciech Świtała - znakomity pianista i pedagog, laureat wielu konkursów międzynarodowych.

Słowo o muzyce przedstawi Teresa Księska-Falger, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, pomysłodawczyni cyklu "OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką".

Organizatorami koncertu są: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Fundacja Rozwoju KUL. Program koncertu w załączeniu. Wstęp wolny.

10 lutego, w dniu 3. rocznicy śmierci abp. Józefa Życińskiego, Wydział Filozofii KUL zaprasza o godz. 8.00 na Mszę św. do kościoła akademickiego KUL godz. 8:00. Po Eucharystii wykład pt. "Boska symfonia i kreatywność bytu: Teizm w ujęciu ks. abp. Józefa Życińskiego" wygłosi ks. mgr Wojciech Kotowicz (Gmach Główny, s. 213, godz. 9.15).

Tego samego dnia o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego w 3. rocznicę jego odejścia do Boga. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Sylwetkę arcybiskupa wspominać będą na antenie także dziennikarze i zaproszeni goście Radia eR - Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej.

Rocznicę śmierci śp. arcybiskupa upamiętni nie tylko Lublin. Pod hasłem "Arcybiskup Józef Życiński - In Memoriam" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się 22 lutego koncert pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zaprezentują "Polskie Requiem (wersja lubelska)" Krzysztofa Pendereckiego oraz "Kol Nidrei" opus 47 Maxa Brucha. "Będzie to koncert w najlepszym składzie, bo poprowadzi go prof. Krzysztof Penderecki. Wystąpi też czwórka wspaniałych śpiewaków: Iwona Hossa - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Rafał Bartmiński - tenor i Robert Jezierski - bas" - powiedziała KAI Katarzyna Nowicka, pełnomocnik dyrektora Teatru Wielkiego ds. kontaktów ze środowiskami twórczymi. Koncert poprowadzą: znany reżyser Krzysztof Zanussi i aktorka Maja Komorowska.

"Format arcybiskupa, formacja umysłowa, jaką reprezentował, jego nieprzeciętnie wielka wiedza w bardzo wielu dziedzinach - od filozofii, przez nauki społeczne a skończywszy na matematyce i - o czym wie bardzo niewielu - na kosmologii, sprawia, że jest nieporównywalny właściwie z nikim w Polsce, nie tylko wśród duchownych" - zauważyła Nowicka.

W związku z trzecią rocznicą śmierci abp. Życińskiego, wiedeński Instytut Janineum przygotował publikację, która przypomni postać śp. metropolity lubelskiego. Na niemieckojęzyczną książkę pt. "Na drodze Pana" złożą się rozważania Drogi Krzyżowej, wygłoszone przez abp. Życińskiego do sióstr służebniczek pleszewskich w 1994 r., rozważania wielkopostne oraz wielkanocne. Wybór tych tekstów został zaczerpnięty z wydanych w Polsce "Okruchów słowa“ oraz "Okruchów wartości“. Jako wstęp do książki została przypomniana: modlitwa znaleziona po śmierci Arcybiskupa w jego brewiarzu. Ostatni tekst, to "Pieśń o kapłaństwie“, Napisał ją jeszcze alumn Jόzef Życiński do melodii jednej ze znanych polskich piosenek, a wykonał po raz pierwszy po 40 latach na spotkaniu w gimnazjum diecezjalnym w Lublinie w 2009 r.

Na 6 marca zaplanowano premierę nie publikowanej książki abp. Życińskiego pt. "Transcendencja i naturalizm". Publikacja została przygotowana przez Wydawnictwo Copernicus Center Press w oparciu o teksty odnalezione w komputerze metropolity już po jego śmierci. Wstęp do publikacji napisał naukowiec, a prywatnie przyjaciel abp. Życińskiego, ks. prof. Michał Heller.

Wcześniej - pośmiertnie - na rynek trafiły już dwie inne publikacje Życińskiego - "Świat matematyki i jej materialnych cieni" oraz "Struktura rewolucji metanaukowej".

Abp Józef Życiński był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych, wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. na zawał serca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

3. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego
Komentarze (3)
C
chrysorroas
8 lutego 2014, 10:55
Swoi uprawiają kult TW "filozof"...
Paweł Tatrocki
Paweł Tatrocki
8 lutego 2014, 10:11
KUL mógłby się zająć ,,pracą u podstaw" i przygotować podręczniki z zakresu teologii dogmatycznej, fundamentalnej, moralnej, duchowości, liturgiki, historii Kościoła, biblistyki itp. na poziomie szkoły średniej tak, aby przybliżyć Boga wielu ludziom zaangażowanym w Kościele, którzy nie mają czasu ani środków na studia teologiczne, a poszerzyliby swoją wiedzę i pogłębili wiarę. Coś takiego jak podręcznik ks. prof. Ruseckiego ,,Być Chrześcijaninem Dziś" tyle, że wymienionych wyżej dziedzin. Jak się dało napisać Katechizm Kościoła Katolickiego na takim poziomie to da się napisać podobne podręczniki. Myślę, że zbyt byłby duży.
L
LLL
8 lutego 2014, 09:48
To nie było samobójstwo?

Skomentuj artykuł

3. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.