Prezydent na grobie abp. Życińskiego

Prezydent na grobie abp. Życińskiego
Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiatów na grobie abp. Józefa Życińskiego w Kryptach Archikatedry Lubelskiej. Z prawej obecny metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
8 lat temu
PAP / wm

Od złożenia kwiatów na grobie zmarłego w ubiegłym roku metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w poniedziałek drugi dzień swojej wizyty w Lublinie.

Prezydentowi towarzyszył obecny metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Abp Życiński pochowany jest w podziemiach Archikatedry Lubelskiej, w tzw. krypcie biskupów.

Trumna z ciałem hierarchy została złożona w sarkofagu z białego włoskiego marmuru. Na pokrywie sarkofagu znajduje się herb arcybiskupa i jego wezwanie biskupie: In Spiritu et Veritate (W Duchu i Prawdzie). W krypcie biskupów stoją też sarkofagi z trumnami poprzedników zmarłego metropolity - biskupów lubelskich: Mariana Fulmana pochowanego w 1945 r. oraz Piotra Kałwy zmarłego w 1974 r.

Abp Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, jednym z najbardziej  wyrazistych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Specjalizował się w filozofii nauki.

Napisał ponad 40 książek i kilkaset artykułów poświęconych m.in. stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych oraz dialogowi chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Wykładał m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.

Komorowski, który uczestniczył w pogrzebie abp. Życińskiego, pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent na grobie abp. Życińskiego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prezydent na grobie abp. Życińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.