Prezydent na grobie abp. Życińskiego

Prezydent na grobie abp. Życińskiego
Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiatów na grobie abp. Józefa Życińskiego w Kryptach Archikatedry Lubelskiej. Z prawej obecny metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / wm

Od złożenia kwiatów na grobie zmarłego w ubiegłym roku metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w poniedziałek drugi dzień swojej wizyty w Lublinie.

Prezydentowi towarzyszył obecny metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Abp Życiński pochowany jest w podziemiach Archikatedry Lubelskiej, w tzw. krypcie biskupów.

Trumna z ciałem hierarchy została złożona w sarkofagu z białego włoskiego marmuru. Na pokrywie sarkofagu znajduje się herb arcybiskupa i jego wezwanie biskupie: In Spiritu et Veritate (W Duchu i Prawdzie). W krypcie biskupów stoją też sarkofagi z trumnami poprzedników zmarłego metropolity - biskupów lubelskich: Mariana Fulmana pochowanego w 1945 r. oraz Piotra Kałwy zmarłego w 1974 r.

Abp Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, jednym z najbardziej  wyrazistych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Specjalizował się w filozofii nauki.

DEON.PL POLECA

Napisał ponad 40 książek i kilkaset artykułów poświęconych m.in. stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych oraz dialogowi chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Wykładał m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.

Komorowski, który uczestniczył w pogrzebie abp. Życińskiego, pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent na grobie abp. Życińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.