3,2 mln pielgrzymów na Jasnej Górze w 2011 r.
Aż 3 mln 200 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku Jasną Górę. To o 200 tysięcy więcej pielgrzymów niż rok wcześniej. Dotarło też więcej pielgrzymek pieszych i turystów z zagranicy.
Jak podała kancelaria kustosza Jasnej Góry w 2011 r. do Częstochowy przybyło 228 ogólnopolskich pielgrzymek, w których udział wzięło prawie 833 tys. osób. Tradycyjnie najliczniejszymi były spotkania: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, motocyklistów, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików.
Po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: flisaków pienińskich i miłośników quadów.
Wbrew niektórym opiniom nie maleje a wzrasta liczba pieszych pielgrzymów przybywających w różnych grupach, nie tylko z terenu całego kraju, ale także z zagranicy. Na Jasną Górę w minionym roku przyszło 285 pieszych pielgrzymek, uczestniczyło w nich 143 tys. 983 osoby. To o prawie 3 tys. więcej niż w 2010 r. Przyjechało także więcej grup rowerowych (82) a w nich prawie 4 tys. pielgrzymów. To również o prawie 1 tys. osób więcej.
Więcej modliło się także tegorocznych maturzystów, których w 849 zorganizowanych grupach przyjechało ponad 167 tys. młodych. W porównaniu z rokiem 2010, to o ponad 10 tys. osób więcej. Nieznacznie zmalała natomiast liczba dzieci pierwszokomunijnych, których dotarło ponad 50 tys.
Za najważniejsze wydarzenie 2011 r. na Jasnej Górze uznano uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II. Z tej okazji w Muzeum 600-lecia przygotowana została poszerzona wystawa przedstawiająca pamiątki Ojca Świętego przekazane dla Jasnej Góry.
Na murach jasnogórskich umieszczona została wystawa zdjęć przedstawiających papieża Jana Pawła II podczas wizyt w sanktuarium, a w jasnogórskim Wieczerniku powstał fresk z wizerunkiem nowego błogosławionego. Sam dzień beatyfikacji uczczono plenerowym koncertem na błoniach jasnogórskich z udziałem Andreasa Scholla, wybitnego niemieckiego kontratenora. Uroczystość beatyfikacji poprzedzona została nowenną kolejnych 9-ciu sobót pod hasłem: "W blasku Jana Pawła II". 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, miało miejsce ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację papieża z Polski z udziałem Episkopatu oraz ponad 50 tys. wiernych.
W rocznym sprawozdaniu kustosz Jasnej Góry odnotował także jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. 300. pielgrzymka dotarła do sanktuarium 14 sierpnia w liczbie 12 tys. osób. Warszawscy pielgrzymi przekazali dla Matki Bożej Jasnogórskiej jubileuszowe wotum w postaci tablicy dziękczynnej. Srebrna tablica wykonana została na podobieństwo historycznej tablicy z 1711 roku. Z okazji jubileuszu powstał album pt. "300 lat wytrwałości. Warszawska Pielgrzymka Piesza 1711-2011". Również Narodowy Bank Polski 1 sierpnia wprowadził do obiegu monetę upamiętniającą 300-lecie Pielgrzymki Warszawskiej o nominale 2 zł. Z okazji jubileuszu, 13 maja odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne.
Znaczącym wydarzeniem była na Jasnej Górze również czerwcowa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Przez cały rok trwała konserwacja bazyliki jasnogórskiej. W ramach kompleksowego programu w latach 2009-2012 renowacji zostają poddane wszystkie elementy wystroju bazyliki oraz ołtarze i kaplice boczne: św. Pawła I Pustelnika, Kaplica Serca Pana Jezusa oraz Kaplica Relikwii. Zakończyła się również renowacja wielkich organów bazyliki jasnogórskiej. W ramach remontu kurtyny wałowej od strony północnej oddana została do użytku nowa brama wjazdowa na Jasną Górę. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Jasnej Górze trwały również prace przy odnowieniu nawierzchni trawnika na błoniach jasnogórskich.
Skomentuj artykuł