35. spotkanie Ruchu Światło-Życie

PAP / drr

Około 1,1 tys. osób, zaangażowanych w działalność katolickiego Ruchu Światło-Życie, uczestniczy w trwającym od piątku czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze. Do Częstochowy przyjechali inspiratorzy Ruchu z całej Polski i goście z zagranicy.

35. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończy się w poniedziałek. Jedną z myśli przewodnich dorocznego spotkania jest hasło "Słuchać Pana", adresowane szczególnie do członków działających w Kościele wspólnot i ruchów religijnych.

"U podstaw naszego ewangelizacyjnego zaangażowania kryje się ciągłe zaproszenie, a zarazem wezwanie do wsłuchiwania się w głos Pana" - wyjaśnił cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk.

Ruch Światło-Życie, zwany potocznie oazowym, to najliczniejszy ruch w polskim Kościele.

Ruch od kilku lat szczególnie skupia się na ewangelizacji - chce lepiej docierać do współczesnego człowieka i nieść światu przesłanie Ewangelii.

Podczas tegorocznego spotkania głównym mówcą jest 71-letni świecki teolog i ewangelizator Josh McDowell ze Stanów Zjednoczonych. Od wielu lat podróżuje on po całym świecie i głosi Ewangelię młodym ludziom. Jego najbardziej znaną książką jest "Przewodnik Apologetyczny".

Kongregacja, będąca najważniejszym w roku spotkaniem Ruchu, służy przygotowaniu pracy formacyjnej, która rozpocznie się latem. W częstochowskim spotkaniu, oprócz gości z całej Polski, uczestniczą także katolicy z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii.

Sobotniej mszy dla uczestników spotkania przewodniczył metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.

Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II.

Ruch gromadzi ludzi w różnym wieku, świeckich i duchownych. Cel osiąga przez spotkania, głównie młodzieży, w działających przy parafiach grupach oazowych.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i jego pierwszym moderatorem krajowym był zmarły w 1987 r. ks. Franciszek Blachnicki. Trwają starania o jego beatyfikację. Ruch powstał i rozwija się w Polsce, a w ostatnich kilkunastu latach również na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi i Łotwie.

Według statystyk, w Polsce działa ponad 300 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, do których należy ok. 2,5 mln katolików świeckich. Najliczniejszym ruchem jest właśnie Światło-Życie, działający w przeszło 1,5 tys. parafii i skupiający kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

35. spotkanie Ruchu Światło-Życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.