50 lat temu w Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński wraz z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą koronował obraz Matki Bożej umieszczony w głównym ołtarzu świętolipskiej świątyni. Obraz jest wzorowany na ikonie Madonny z rzymskiej Bazyliki Matki Boskiej Większej. Na zamówienie jezuitów wykonał go w 1640 r. w Wilnie flamandzki malarz, Bartłomiej Pens.
Sanktuarium w Świętej Lipce leży nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz czterech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. O harmonijnej koegzystencji różnych chrześcijańskich tradycji na tej ziemi mówi kustosz sanktuarium o. Aleksander Jacyniak SJ:
“ W tej uroczystości uczestniczyli oczywiście przedstawiciele rzymskich katolików, ale także grekokatolicy, prawosławni i protestanci. Wszyscy byli obecni zarówno jeżeli chodzi o lud wierny, który uczestniczył w tej liturgii, jak też ich duszpasterze. Na modlitwie byli obecni duszpasterze 4 wyznań chrześcijańskich - mówi o. Jacyniak. - W naszej tutejszej społeczności udaje się tworzyć niezwykle przyjazne relacje w obrębie tych 4 społeczności i to stanowi pewien niezwykły wymiar naszego sanktuarium, który kształtował się przez stulecia".
Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce jest uważane za jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w archidiecezji warmińskiej. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda wpisał świętolipskie sanktuarium na listę Pomników Historii. Sanktuarium w Świętej Lipce, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. osób.
Skomentuj artykuł