Kościoły w Polsce: Święta Lipka

Kościoły w Polsce: Święta Lipka
Święta Lipka to jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. (fot. Albin Marciniak)
Albin Marciniak / Klub Podróżników Śródziemie / pk

Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem, jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Wzniesienie obecnego kościoła nastąpiło z inicjatywy jezuitów w latach 1688-1693 wg projektu nieznanego architekta, a fasada została ukończona w roku 1730. Budowę kościoła realizował Jerzy Ertli z Wilna. Przed rozpoczęciem budowy trzeba było ustabilizować grunt, przez wbicie weń 10 000 pali z drewna olchowego, ponieważ plac budowy wchodził na bagnisty teren między jeziorem Wirowym i Dejnowa.

Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium, czteroprzęsłowym korpusem nawy głównej i emporami nad nawami bocznymi. Świątynia jest otoczona przez czworoboczny krużganek odpustowy, z kaplicami narożnymi. Na fasadzie kościoła, przednich kaplic oraz frontowym ramieniu krużganka ustawiono rzeźby dłuta rzeźbiarza Krzysztofa Perwangera. Wnętrze kościoła jest bogato dekorowane, m.in. malowidłami na sklepieniu z lat 1722-1727, autorstwa Macieja Jana Meyera. Sklepienie prezbiterium i nawy głównej (poczynając od prezbiterium) ozdobione jest ilustracjami do zawołań litanii loretańskiej - od Królowej Aniołów do Królowej Wyznawców. Ci ostatni są umieszczeni na sklepieniu ostatniego przęsła nawy głównej (przy chórze), a wśród nich (nad południowym oknem nawy głównej) Jadwiga Śląska, Zygmunt III Waza i św. Kazimierz. Ten sam malarz wykonał część malowideł na sklepieniach krużganka.

Pozostałe wyposażenie kościoła to m.in. ołtarz główny z 1712-1714 roku, dzieło Krzysztofa Peuckera. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej, namalowany w 1640 r. przez Bartłomieja Pensa. Obraz osłonięty jest srebrną sukienką (1720 r.) wykonaną przez złotnika z Królewca Samuela Grew. Dziełem tego samego złotnika jest wykute ze srebra zdobienie tabernakulum. Środkowy obraz w ołtarzu głównym Nawiedzenia NMP i górny Wniebowzięcia NMP namalowane są przez Piotra Kolberga. Do pozostałych 8 ołtarzy obrazy malowało kilku autorów, w tym Marcin Altomonte. Za najlepszy jego obraz w Świętej Lipce uważa się Obraz Matki Bożej Bolesnej. Organy z lat 1719-1721 wykonane zostały przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Posiadają one 40 głosów i ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla - Krzysztof Peucker. W kościele na pniu drzewa lipowego ustawionym w 1728 r. umieszczona jest rzeźba Matki Boskiej w srebrnej sukience z 1652. Święta Lipka posiada również bogaty skarbiec.

DEON.PL POLECA

Kościoły w Polsce: Święta Lipka - zdjęcie w treści artykułu

Kościoły w Polsce: Święta Lipka - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Kościoły w Polsce: Święta Lipka - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Kościoły w Polsce: Święta Lipka - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Kościoły w Polsce: Święta Lipka - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Jeśli jesteś zainteresowany podróżami, poznawaniem ciekawych zabytków i odkrywaniem nowych miejsc w Polsce i poza jej granicami, koniecznie przyjdź na spotkanie Klubu Podróżników "Śródziemie".

Informacje na temat najbliższego spotkania znajdziesz na stronie klubpodroznikow.com

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły w Polsce: Święta Lipka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.