Camino de Santiago na liście UNESCO

Camino de Santiago na liście UNESCO
(fot. Fresco Tours / CC BY 2.0 / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Kolejne drogi najsłynniejszego szlaku pielgrzymkowego Europy, zwanego Camino de Santiago, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po raz pierwszy znalazł się on na niej ponad 20 lat temu. W 1993 r. wpisano tam jego część przechodzącą przez Francję. Obecnie, podczas 38. sesji UNESCO, zakończonej w Bonn 8 lipca, oddano pod ochronę dalsze 1500 km tego szlaku z terenu Hiszpanii.

Są to cztery różne drogi. Pierwsza - El Camino Primitivo - zaczyna się w Oviedo. Najdłuższa z nich - El Camino Costero, czyli Droga Przybrzeżna - liczy 936 km. Trzeci szlak - El Camino vasco-riojano, czyli przebiegający przez Kraj Basków i region La Rioja - rozpoczyna się w Irún. Wreszcie czwarty - Camino de Liébana - bierze nazwę od okręgu o tej nazwie.

Wszystkie te szlaki prowadzą do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jest to jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Już we wczesnym średniowieczu zdążali tam pielgrzymi z całego kontynentu.

Obecnie również w Polsce odtwarza się odcinki tego pątniczego szlaku prowadzącego do Hiszpanii.

Wśród 27 nowych obiektów na liście UNESCO znalazło się jeszcze kilka innych miejsc związanych z chrześcijaństwem: Betania w Jordanii - tradycyjne miejsce chrztu Pana Jezusa w Jordanie, kościoły w stylu arabsko-normańskim w Palermo na Sycylii, akwedukt wybudowany w XVI w Meksyku przez franciszkanina o. Tembleque oraz XVIII-wieczna misja franciszkańska San Antonio w Teksasie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Camino de Santiago na liście UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.