Droga św. Jakuba w Polsce stanie się Europejskim Szlakiem Kulturowym

Droga św. Jakuba w Polsce stanie się Europejskim Szlakiem Kulturowym
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Polska część Drogi św. Jakuba będzie włączona do sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego. Jak poinformował w piątek autor tej inicjatywy europoseł Kazimierz Ujazdowski, w ciągu kilku miesięcy Polska podpisze konwencję Rady Europy w tej sprawie.

Europejskie Szlaki Kulturowe to tytuł nadawany przez Radę Europy trasom i szlakom o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa oraz ukazujące różnorodność kulturową i współistnienie różnych kultur. Ustanowiono go w 1987 r. i zajmuje się nimi specjalnie w tym celu powołany Europejski Instytut Dróg Kulturowych.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski, który złożył już w zeszłym roku wniosek o włączenie polskiej części Drogi św. Jakuba do sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego, ta kwestia ma być rozstrzygnięta w najbliższym czasie.

"Liczę, że w ciągu kilku miesięcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje o podpisaniu przez Polskę konwencji Rady Europy o Europejskiej Sieci Szlaków Kulturowych i dzięki temu polska część Drogi św. Jakuba stanie się częścią Europejskich Szlaków Kultury" - powiedział Ujazdowski.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że włączenie polskiej Drogi św. Jakuba do sieci Europejskich Szlaków Kultury właśnie w 2016 r. będzie symbolicznym nawiązaniem do tegorocznego sprawowania przez Wrocław i San Sebastian tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

"Chcemy, by chrześcijańska tradycja pielgrzymowania, która jest częścią europejskiej kultury, stała się również wyrazem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury" - dodał Ujazdowski.

We wtorek spod wrocławskiej katedry wyruszy rowerowa pielgrzymka do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

"Przejedziemy 4 tys. km. Trasa biegnie nie tylko przez Europejskie Stolice Kultury, czyli Wrocław i San Sebastian, ale dotrzemy również do Akwizgranu, Brukseli i Paryża" - powiedział uczestnik pielgrzymki Andrzej Kofluk.

Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie, poglądy i narodowość. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i gospodarstwach agroturystycznych. Rocznie w całej Europie pielgrzymuje nią 250 tys. osób.

Począwszy od IX w. w północnej części Półwyspu Iberyjskiego oraz we francuskich Pirenejach zaczęły powstawać drogi, którymi z całej Europy zmierzali pielgrzymi do grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W średniowieczu apostoł ten czczony był jako patron walki z Maurami na Półwyspie Iberyjskim, później - w całej Europie - jako patron rycerstwa, pielgrzymów i podróżników.

Od połowy lat 80. XX w. w Europie odradzają się te szlaki pielgrzymkowe. Pierwszym odtworzonym odcinkiem w Polsce była otwarta w 2005 r. z inicjatywy Bractwa św. Jakuba Dolnośląska Droga św. Jakuba, biegnąca z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec i Lubań do Zgorzelca (164 km).

Od 2013 r. wschodnią i zachodnią granicę Polski połączyła także Droga św. Jakuba "Via Regia". Szlak ten odtwarza średniowieczny trakt handlowy, który łączy miasta w Turyngii, Saksonii, Dolnym Śląsku i Małopolsce, a jego "korytarzem" prowadzi dziś międzynarodowa droga E40, autostrada A-4 i linia kolejowa E-30. W Polsce jest w sumie ponad 4 tys. km szlaków zaliczonych do Drogi Św. Jakuba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Droga św. Jakuba w Polsce stanie się Europejskim Szlakiem Kulturowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.