500 dni do rozpoczęcia ŚDM w Krakowie

500 dni do rozpoczęcia ŚDM w Krakowie
(fot. DafneCholet / Foter / CC BY)
PAP / kn

Pięćset dni zostało do rozpoczęcia XXXI Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Trwać one będą od 26 do 31 lipca 2016 r. z udziałem papieża Franciszka. Hasłem spotkania, na którym spodziewanych jest ponad 2 mln uczestników, są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Wcześniej - od 20 do 25 lipca - odbędą się Dni w Diecezjach, podczas których wszystkie polskie diecezje gościć będą wielotysięczne grupy młodych katolików z różnych części świata. Każda grupa zagraniczna może zgłosić się tam, gdzie zechce. Aby mogła wybrać określony region Polski, Krajowe Biuro ŚDM przygotowało w ub.r. przewodnik po polskich diecezjach, zatytułowany "Polonia campus misericordiae" (Polska polem miłosierdzia). Został on przekazany wszystkim krajom świata poprzez konferencje episkopatów, ruchy i stowarzyszenia międzynarodowe na prawie papieskim, które organizują własne grupy na ŚDM.

- Poza tym do komitetu organizacyjnego ŚDM w Krakowie przyjeżdżają delegaci poszczególnych episkopatów czy diecezji i dopytują przede wszystkim o ślady związane z Janem Pawłem II. Są grupy, które chcą popłynąć kajakami szlakami Karola Wojtyły lub wybrać się na górskie eskapady tam, gdzie chodził papież.

Są też tacy, którzy chcą przeżyć w Polsce czas wyciszenia rekolekcyjnego i pod takim kątem poddajemy im propozycje - tłumaczy sekretarz generalny komitetu, ks. Grzegorz Suchodolski. Wprawdzie do tej pory nigdy liczba młodych z zagranicy, która przyjeżdżała na pierwszy etap ŚDM nie przekraczała 200 tys. osób, jednak - według deklaracji polskich diecezji - przygotowanych jest ponad 300 tys. miejsc.

Znany jest już program ramowy ŚDM w Krakowie. Ks. Suchodolski wyjaśnia, że po sześciu dniach spędzonych w diecezjach na terenie całej Polski, młodzież, która dotrze do Krakowa a także wszyscy pozostali, którzy dopiero wtedy dołączą, będą mogli uczestniczyć w pięciu tzw. wydarzeniach centralnych.

DEON.PL POLECA

Rozpocznie je we wtorek 26 lipca ceremonia otwarcia ŚDM zawsze połączona z Mszą św., której przewodniczy biskup miejsca, czyli w tym wypadku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. To pierwsze, wspólne zgromadzenie młodych z całego świata będzie oficjalnym powitaniem na polskiej ziemi a także pokazaniem młodzieży, która do tej pory była rozproszona po diecezjach, jak różnorodny jest Kościół powszechny.

- W czwartek 28 lipca dołączy do młodych Ojciec Święty i po południu odbędzie się ceremonia powitania papieża na Błoniach z pierwszym słowem, które Franciszek skieruje do młodych. Zwykle jest to zawsze dzień bardzo wyczekiwany bo młodzież kilka dni wcześniej uczestniczy w katechezach, festiwalu młodych, różnego rodzaju inicjatywach ewangelizacyjnych, a gdy dołącza do nich Ojciec Święty widoczna jest ogromna radość wszystkich zgromadzonych - mówi ks. Suchodolski.

W piątek wieczorem, 29 lipca, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej (w Łagiewnikach między sanktuariami Bożego Miłosierdzia a św. Jana Pawła II albo na Błoniach) z udziałem Ojca Świętego i jego przesłaniem. Natomiast w sobotę 30 lipca - wielkie czuwanie, na które zwykle dołączają kolejne osoby.

Spodziewamy się, że liczba jego uczestników może przekroczyć nawet 2 miliony osób. To czuwanie rzeczywiście jest bardzo ważne, z jednej strony ma wymiar pogłębienia tematu, który papież proponuje "Błogosławieni miłosierni" a z drugiej - wprost prowadzi do spotkania z Jezusem Chrystusem. Papież Franciszek kontynuuje tę ideę, żeby w czasie sobotniego czuwania była długa chwila modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, kiedy każdy z młodych może spojrzeć wprost w Jezusa i prowadzić dialog. Finałem Światowych Dni Młodzieży jest piąte wydarzenie centralne - niedzielna Eucharystia, nazywana często Mszą święta posłania, kiedy papież błogosławiąc posyła młodzież jako apostołów miłosierdzia do wszystkich zakątków naszego globu. Sobotnie czuwanie i niedzielna Msza św. odbędą się w Brzegach koło Wieliczki.

Oprócz pięciu wydarzeń centralnych planowane są katechezy w grupach językowych w 250-300 miejscach, w których będą one głoszone przez biskupów w ponad 30 językach świata. Każde z nich będzie animowane przez zespół młodych zaproszony do takiej posługi.

Nowością ŚDM w Krakowie będzie możliwość tzw. katechezy w drodze. - Jednego dnia każda grupa będzie mogła odbyć pielgrzymkę z centrum Krakowa do dwóch sanktuariów w Łagiewnikach: sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Mamy nadzieję, że papież Franciszek pozwoli, aby każdy młody uczestnik będący w stanie łaski uświęcającej mógł otrzymać odpust zupełny za udział w tej pielgrzymce. To miałoby wielki walor duchowy uczestnictwa w ŚDM - dodaje ks. Suchodolski.

Ponadto w ponad 100 miejscach trwać będzie festiwal młodych, obejmujący m.in. koncerty i różne wystawy. Dla uczestników ŚDM otworzą się też specjalnie muzea. Muzeum Narodowe znajdujące się przy krakowskich Błoniach szykuje ekspozycję "Maria Mater Misericordiae", na której zostaną zaprezentowane dzieła sprowadzone z Muzeów Watykańskich. - Cały Kraków przemieni się w jedno wielkie miejsce wydarzeń związanych z ŚDM - podkreśla sekretarz generalny komitetu organizacyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

500 dni do rozpoczęcia ŚDM w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.