Nocna Droga Krzyżowa w intencji ŚDM

Nocna Droga Krzyżowa w intencji ŚDM
(fot. Bob Jagendorf / Foter / CC BY-NC)
5 lat temu
KAI / kn

Od Sanktuarium św. Brata Alberta w Krakowie do Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych wędrowali w nocy z piątku na sobotę uczestnicy Nocnej Drogi Krzyżowej w intencji ŚDM. Niemal 14-kilometrową trasę pokonało ok. stu pątników.

Uczestnikami Nocnej Drogi Krzyżowej byli członkowie Bractwa św. Jakuba, mieszkańcy Krakowa, Więcławic i okolicznych parafii oraz osoby, które przyłączyły się do wędrówki, by modlić się w intencji ŚDM. W trasie rozważano stacje Drogi Krzyżowej w oparciu o tekst Orędzia papieża Jana Pawła II do młodych na Światowy Dzień Młodzieży w Santiago de Compostela w 1989 roku. W grupie pątników był również bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.

Wędrówka w intencji ŚDM zakończyła się tuż po północy Mszą św. w sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Przewodniczył jej bp Damian Muskus, który podkreślał w homilii, że chrześcijaństwo jest nierozłącznie związane z pielgrzymowaniem. "Pan Jezus nie chciał, by jego uczniowie byli domatorami.

Wyjście z domu jest właściwym kierunkiem rozwoju człowieka. Droga, którą przemierzamy, pozwala człowiekowi rozwinąć skrzydła, zdobyć nowe doświadczenia, pomaga budować relacje z drugim człowiekiem. Kiedy człowiek kryje się w domu i troszczy się tylko o siebie, tym samym traci szansę na swój rozwój" - zaznaczył.

Hierarcha podkreślił, że pielgrzymowanie wiąże się z niemałym trudem, ale "przynosi owoce nawrócenia, buduje relacje, uszlachetnia życie". Według niego, do podjęcia pielgrzymki zdolni są tylko ci ludzie, którzy mają w sercu żywą nadzieję. "Modlimy się, aby równie wielka nadzieja przyprowadziła młodych z całego świata do Krakowa w przyszłym roku, na spotkanie z Jezusem i Jego namiestnikiem. Modlimy się, by nadzieja otwarła nasze domy i gościnnymi uczyniła nasze serca" - mówił koordynator przygotowań do ŚDM 2016.

Kustosz diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych ks. Ryszard Honkisz powiedział w rozmowie z KAI, że wędrówki po szlakach św. Jakuba w intencji ŚDM są już tradycją. Młodzi odprawiali rekolekcje w drodze, by przygotować się do spotkań w Toronto, Kolonii, Madrycie czy w Rio. "Chcielibyśmy w przyszłym roku powtórzyć Nocną Drogę Krzyżową i zaprosić do udziału również wolontariuszy, którzy pracują dla ŚDM i przygotowują to wydarzenie" - dodał.

Kapłan wyraził nadzieję, że Droga św. Jakuba stanie się miejscem przygotowań młodzieży do ŚDM, bo na tym szlaku "wszyscy, bez względu na wiek, są młodzi i są pełni energii".

Prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych Franciszek Mróz poinformował, że od 15 marca członkowie Bractwa rozpoczynają kolejny etap modlitewnych wędrówek w intencji ŚDM na Jakubowym szlaku. Będą szli z sanktuarium na Jasnej Górze do Miechowa i sanktuarium Bożego Grobu. Ostatni etap tej pielgrzymki zakończy się w łagiewnickim sanktuarium św. Jana Pawła II, w lipcu, dokładnie na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nocna Droga Krzyżowa w intencji ŚDM
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nocna Droga Krzyżowa w intencji ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.