Woj. Śląskie włącza się w pomoc przy ŚDM

Woj. Śląskie włącza się w pomoc przy ŚDM
(Logo ŚDM Kraków 2016)
KAI / ptt

Karta pielgrzyma, specjalne punkty informacyjne, zapewnienie bezpieczeństwa, uruchomienie specjalnych linii komunikacyjnych to pierwsze propozycje, które padły na spotkaniu inicjującym współpracę śląskich biskupów z marszałkiem województwa śląskiego, dotyczącą przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 24 lutego br., w katowickiej kurii wziął udział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, metropolici katowicki i częstochowski abp Wiktor Skworc i abp Wacław Depo oraz biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej Roman Pindel, gliwickiej Jan Kopiec, sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

DEON.PL POLECAMarszałek Saługa przedstawił wstępne propozycje ze strony władz samorządowych województwa, natomiast reprezentanci Kościoła zaprezentowali płaszczyzny w których pragną uzyskać ich wsparcie. Największe problemy związane z organizacją ŚDM dotyczą sfery logistycznej, zwłaszcza transportu. Szacowana liczba młodych, którzy odwiedzą województwo śląskie podczas diecezjalnego etapu ŚDM, poprzedzającego główne spotkanie w Krakowie, wynosi ponad 60 tys. osób. Stąd konieczność dobrego zaplanowania funkcjonowania środków komunikacji w tym okresie.

Wśród propozycji przedstawionych przez marszałka znalazło się stworzenie "Karty pielgrzyma", która umożliwiać będzie zniżki lub nawet darmowe korzystanie ze środków transportu oraz placówek kultury takich jak: muzea, teatry, kina. Biskupi poruszyli kwestie związane z bezpieczeństwem i potrzebą pomocy przy organizacji wydarzeń plenerowych dla młodych, którzy przybędą z całego świata. Mówiono również o wartości dziedzictwa, tradycji i panującego ducha wśród mieszkańców Śląska oraz o potrzebie podzielenia się nimi z przyjezdnymi.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc specjalnie dla KAI powiedział: - To dzisiejsze spotkanie dobrze rokuje, dlatego, że ze strony samorządu województwa śląskiego oraz ze strony diecezji, które wchodzą w skład tego województwa, jest wola współdziałania i współpracy. Wyrażając wdzięczność samorządowi województwa za gotowość współdziałania i współorganizowania tego wydarzenia na skalę światową dodał: - Dobra organizacja to połowa sukcesu i oby te półtora roku, które zostały do ŚDM, były wykorzystane na dobre przygotowanie pobytu młodych w naszych diecezjach. Dobra organizacja to również szansa, aby treści duchowe, które będą przekazywane młodzieży przez Ojca Świętego, zostały dobrze przyjęte.

Dzisiejsze spotkanie zainicjowało szeroką współpracę pomiędzy władzami województwa a duchownymi, której efektem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, rozrywki, możliwości edukacji młodzieży, która przybędzie na Śląsk w celu przygotowania się i uczestnictwa w ŚDM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Woj. Śląskie włącza się w pomoc przy ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.