500 lat pierwszej katolickiej diecezji w Ameryce
W dniach 6-9 września odbyły się kulminacyjne uroczystości jubileusze. Złożyły się na nie m.in. nabożeństwa, modlitwy różańcowe i procesje z figurą Matki Bożej Starszej.
9 września podczas uroczystej Mszy św. w katedrze Panamy z udziałem biskupów tego kraju odbyła się koronacja figury Maryi. Nastąpiło to dokładnie w 500. rocznicę erygowania pierwszej parafii amerykańskiej na stałym lądzie oraz 14. rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Starszej przez abp. Jose Dimasa Cedeno Delgado patronką archidiecezji.
Archidiecezja Panamy podkreśla, że obchody Roku Jubileuszowego mają m.in. na celu "umocnienie katolickiej wiary i tożsamości narodowej Panamczyków".
Pierwsze diecezje w Ameryce powstały na Wyspach Karaibskich zaraz po przybyciu Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Pierwszą diecezję amerykańską na lądzie stałym erygował papież Leon X. Była to właśnie Santa María La Antigua. W 1524 roku drugi biskup w historii tej diecezji, Fray Vicente Peraza przeniósł stolicę biskupstwa do Panama City.
Głównymi akcentami całego Roku Jubileuszowego w Kościele panamskim są uroczystości ku czci Matki Bożej Starszej (Santa María la Antigua), patronce Panamy. Kult maryjny związany z obrazem Maryi trzymającej dzieciątko Jezus i kwiat rozwijał się już XV wieku. Obraz znajdował się w bocznej kaplicy hiszpańskiej katedry w Sewilli.
Pierwszą kaplicę ku czci Matki Bożej Starszej na karaibskim wybrzeżu postawili hiszpańscy odkrywcy Martín Fernández de Enciso i Vasco Núñez de Balboa w 1510 roku w Santa María la Antigua de Darién. W ten sposób spełnili przyrzeczenie, jakie dali Matce Bożej po wygranej bitwie. Dziś miejscowość ta należy do Kolumbii.
Skomentuj artykuł