500 lat po Lutrze delegacja luteran w Rzymie

(mal. Lucas Cranach Starszy)
KAI / ptsj

W 500 lat po wizycie swego "założyciela" w dniach 14-18 grudnia do Rzymu przybędzie delegacja Zjednoczonego Kościoła Luterańskiego Niemiec (VELKD). W programie jest prywatna audiencja u papieża Franciszka oraz spotkania z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem, poinformowali niemieccy luteranie 2 grudnia w Hanowerze.

Okazją dla wizyty - według tych informacji - są wyniki zakończonego przed kilkoma dniami ekumenicznego projektu "2017 wspólnie w drodze". Projekt miał na celu zaznajomić społeczeństwo niemieckie ze wspólnym dokumentem Światowej Federacji Luterańskiej (LWB) i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan z 2013 r., zatytułowanego "Od konfliktu do wspólnoty. Wspólne luterańsko-katolickie upamiętnienie Reformacji w 2017 roku".

W dyskusji panelowej 18 grudnia w Rzymie pod hasłem "Jak możemy wspólnie uczcić 2017 rok jako święto Chrystusa?" będą uczestniczyli ze strony ewangelickiej bp Karl-Hinrich Manzke i sekretarz generalny VELKD ks. Martin Junge. Stronę katolicką będą reprezentowali kard. Koch oraz bp Gerhard Feige, w katolickiej Konferencji Biskupów Niemiec odpowiedzialny sprawy ekumenizmu.

DEON.PL POLECA

VELKD skupia siedem Kościołów luterańskich w Kościele Ewangelickim Niemiec (EKD) I reprezentuje 9,5 mln wiernych. Na jego czele stoi biskup Schwerinu Gerhard Ulrich.

Twórca Reformacji Marcin Luter przybył do Wiecznego Miasta prawdopodobnie w 1511 r., kiedy był jeszcze katolickim mnichem augustiańskim. O jego pobycie nie zachowały się żadne informacje. Nie można nawet stwierdzić, w którym klasztorze augustianów wówczas mieszkał, czy w Santa Maria del Popolo, czy w Sant’Agostino.

Niepewna również jest data jego podróży. Dotychczas uważano, że były to cztery tygodnie na przełomie grudnia 1510 i stycznia 1511 r. Jednak z najnowszych badań może wynikać, że Luter był w Rzymie rok później.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

500 lat po Lutrze delegacja luteran w Rzymie
Komentarze (8)
A
aka
3 grudnia 2014, 12:18
Jak możemy wspólnie uczcić 2017 rok jako święto Chrystusa? - to bardzo dobry temat do dyskusji.
L
leszek
3 grudnia 2014, 11:40
Ciekawe, dlaczego "założyciel" jest w cudzysłowiu, przenośnia czy ironia ? Może już konsekwentnie dalej pisać, że delegacja będzie przyjęta przez "papieża", tzw "głowę" Kościoła Katolickiego, "namiestnika" Chrystusa.
A
aka
3 grudnia 2014, 12:14
może dlatego, że Luter nie miał zamiaru zrywać z KK, pierwotnie deklarował jedność. Potem zmienił poglądy.
R
rammstein
3 grudnia 2014, 11:32
Ein feste burg ,ist unser Gott
Z
Zygmunt
3 grudnia 2014, 09:27
Rocznica rozbicia Kościoła "świętem Chrystusa"? Trochę nie rozumiem...
A
aka
3 grudnia 2014, 12:19
Jak możemy wspólnie uczcić 2017 rok jako święto Chrystusa? - to bardzo dobry temat do dyskusji. Skadinąd słuszne stwierdzenie o rozbiciu Kościoła - i co dalej? Trwamy każdy w swoich okopach?
R
rafi
3 grudnia 2014, 13:35
Rocznica rozbicia złudzeń tylko.
3 grudnia 2014, 17:23
Tego nikt nie rozumie bo to co się dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Mi to przypomina podejście współczesnego Kościoła do grzechów świata: poklepywanie po pleckach i slogan Jezus Cię kocha. Mówienie o konieczności nawrócenia i porzucenia grzechu to dziś temat tabu.