53 przypadki koronawirusa wśród organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych

53 przypadki koronawirusa wśród organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych
(fot. Aleksandra Bednarz / materiały prasowe FSM)
KAI / DEON.pl / kk

U organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

– W niedzielę 2 sierpnia jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa. We wtorek otrzymał wynik pozytywny. Wówczas natychmiast zgłosiliśmy sprawę do sanepidu wraz z listą osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną i od tego momentu osoby te przebywają w izolacji, by nie narażać osób trzecich. Dotyczy to 91 osób – mówiła po spotkaniu Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych.

Skontaktowaliśmy się z organizatorami tegorocznego FSM. Marta Górka informuje, że w tym roku w trosce o bezpieczeństwo oraz w odpowiedzi na obowiązujące obostrzenia, FSM odbywał się online, czyli bez stacjonarnej obecności uczestników.

– Zwykle do Kalwarii przyjeżdża 1000 osób. W tym roku jedynie my, organizatorzy, zdecydowaliśmy się na przyjazd i funkcjonowanie zgodnie z wytycznymi sanepidu, by móc stworzyć namiastkę FSM-u dla uczestników – mówi nam rzeczniczka przedsięwzięcia.

– Stworzenie wydarzenia online jest dużym wyzwaniem i odpowiedzialnością. Wśród nas była schola, sekcja plastyczna, biuro organizacyjne, biuro prasowe, sekcja techniczna oraz kilku animatorów – dodaje Górka. To właśnie w tej grupie pojawiło się pierwsze zakażenie.

– Na ten moment stwierdzono 53 przypadki koronawirusa. Wszyscy czujemy się dobrze. 12 osób ma wyniki ujemne, część czeka jeszcze na testy. Wszyscy przebywamy na kwarantannie, by nie narażać osób trzecich – opisuje Górka i dodaje: – To, co jest naszą siłą, to wspólnota. Mamy cały czas kontakt ze sobą, wspólnie codziennie się modlimy, informujemy i edukujemy, jak funkcjonować w nowej dla nas rzeczywistości.

DEON.PL POLECA

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwało od 29 lipca do 1 sierpnia. Ze względu na pandemię i wynikające z niej obostrzenia, organizatorzy postanowili nie zapraszać uczestników do Kalwarii Pacławskiej. Wydarzenie przyjęło formę transmisji na żywo nadawanych z Kalwarii Pacławskiej. Do uczestnictwa zapisało się ponad tysiąc osób z Polski i z zagranicy.

Każdego dnia uczestnicy mieli okazję do udziału w spotkaniach w grupach, mszach, nabożeństwach oraz spotkaniach z gośćmi. W tym roku byli to: Wojciech Modest Amaro – kucharz i zdobywca gwiazdki Michelin, Marcin i Monika Gomułkowie – znani z własnego kanału w internecie „początek wieczności”, w którym opowiadają o relacjach w rodzinie i o Bogu, a także bp Edward Kawa ze Lwowa.

Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie co roku organizowane jest spotkanie, przyjechała tylko ekipa organizacyjna.

Organizatorem FSM-u jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

Prosimy o modlitwę o zdrowie dla organizatorów tego przedsięwzięcia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

To must have dla osób, które chcą doświadczać smaku życia i cieszyć się każdym dniem już teraz – nie za miesiąc czy rok. Treść książki pełna jest przydatnych wskazówek i opisów, które inspirują do lepszego...

Skomentuj artykuł

53 przypadki koronawirusa wśród organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.