6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki w TVP

6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki w TVP
6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki (logo tvp.pl/programy katolickie)
TVP/ DEON.pl

Jan Paweł II podczas przemówienia w Skoczowie powiedział: „Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa.

Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło, w myśl słów św. Pawła: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" (Rz 12,21).

Słowa te brzmiały szczególnie mocno rok po brutalnym morderstwie na ks. Jerzym Popiełuszce.

Ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany 19 października 1984 roku w wielu homiliach i przemówieniach mówił: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" (Rz 12,21).

DEON.PL POLECA

Telewizja Polska na ten szczególny czas beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki przygotowała wiele ciekawych i nowoczesnych propozycji programowych.

Na wszystkich antenach Telewizji Polskiej zostaną wyemitowane programy związane z osobą ks. Jerzego - zobacz szczegółową listę programów.

Różnorodność form telewizyjnych: od koncertu z elementami komiksu po premierę teatralną, od transmisji uroczystej mszy świętej po transmisję procesji z relikwiami nowego polskiego błogosławionego, od programów publicystycznych po krótkie formy oprawowe – to wszystko ma pokazać, że współczesne środki audiowizualne mogą w znaczący sposób przyczynić się do przekazywania treści religijnych i poważnych. Wszystkie propozycje nadawcy publicznego mają zachęcić widzów do spotkania z osobą nowego polskiego błogosławionego, kapłana „Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki.

 6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki w TVP - zdjęcie w treści artykułu                      6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki w TVP - zdjęcie w treści artykułu nr 1                         

 

TVP1 godz. 16.20
Mama (film dokumentalny)

W dokumencie został pokazany klimat domu ks. Popiełuszki. Jego Mama opowiada m.in. jakim był dzieckiem, czy wybaczyła zabójcom swojego syna i czy można oddać dziecko Bogu w stu procentach. Film pokazuje, że ludzie święci do świętości dochodzą, że ją wypracowują, że rodzą się tacy sami jak inni, z wadami i zaletami, że mają swoje słabości. Reż. Agnieszka Porzezińska.

TVP Historia godz. 23.00 powtórka 2 czerwca, godz. 8.00 TVP Historia
Bez komentarza – Proces morderców ks. Jerzego Popiełuszki (cz. 1)

W programie fragmenty materiałów archiwalnych z tzw. procesu toruńskiego, który toczył się przeciwko czterem oficerom MSW oskarżonym o sprawstwo kierownicze zbrodni.

TVP Historia godz. 23.00
Bez komentarza – Proces morderców ks. Jerzego Popiełuszki (cz. 2)

TVP1 godz.13.10 powtórka 4 czerwca, godz. 14.30 TVP Polonia; 10 czerwca, godz. 11.45 TVP2
Z tej śmierci wyrosło dobro (film dokumentalny)

Tytuł filmu zainspirowany jest słowami Jana Pawła II: „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie”, które Ojciec Święty wypowiedział 25 listopada 1984 roku w Watykanie, odnosząc się do męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Te słowa są modlitwą, proroctwem a jednocześnie zapowiedzią wydarzeń, których jesteśmy świadkami, które zaskakują, zdumiewają i zmieniają ludzkie życie. Ks. Jerzy nie żyje od 25 lat, nie udziela sakramentów, nie głosi kazań, nie spotyka się z ludźmi, jest martwy. Żyją jednak osoby, które wyzwalają się z nałogów, odzyskują wzrok, pokonują nowotwory, wracają do rodzin, przemieniają swoje życie i podkreślają, iż te łaski otrzymali za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Film przybliża historie osób cierpiących na nieuleczalne choroby, z diagnozami lekarskimi niedającymi szans na przeżycie kilku miesięcy. Poznajemy ludzi, którzy przez wiele lat nie potrafili wyrwać się z nałogów, ludzi żyjących w ciągłej depresji i lęku. Bohaterami filmu są również osoby negujące wiarę i nauczanie Kościoła. Poznamy także opinie lekarzy, specjalistów na temat niewytłumaczalnych dla nauk medycznych powrotów do zdrowia. W filmie pojawią się rozmowy z osobami duchownymi, które opowiedzą o swoim nawróceniu już w stanie konsekrowanym. Podajemy pytania o cuda, ich realizm i znaczenie oraz związek z ks. Jerzym.

Film przybliży niezwykłe, wykraczające poza świat nauki zjawiska. Nie będzie to jednak poszukiwanie sensacji, lecz opowieść, która ma doprowadzić nas do procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, prowadzonego przez Urząd Postulacji. Poprzez ten film, pragniemy ukazać, dlaczego Kościół pragnie wynieść ks. Jerzego na ołtarze? Co sprawia, że od Jego śmierci ponad 18 milionów osób modliło się przy jego grobie? Dlaczego ludzie szukają ratunku za wstawiennictwem tego kapłana? I jak z tej śmierci wyrasta dobro? Niektórzy z bohaterów podzielą się w filmie swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

Cały film przedstawia owoce kapłańskiej posługi ks. Jerzego i męczeńskiej śmierci. W filmie występują osoby, które złożyły oficjalne pisma do Urzędu Postulacji do spraw Beatyfikacji zawierające świadectwa otrzymanych łask, lekarze potwierdzający nieoczekiwane powroty swoich pacjentów to zdrowia.

Autor scenariusza: Robert Sadownik, Producent: Render Film Sp. z o.o., Czas: 26 min

TVP Historia godz. 23.00 powtórka 4 czerwca, godz. 8.00 TVP Historia
Bez komentarza – Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki (cz. 1)

W programie fragmenty pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie.

TVP Historia godz. 23.05 powtórka 7 czerwca, godz. 8.00 TVP Historia
Bez komentarza – Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki (cz. 2)

TVP2 ok. godz. 13.50; 14.30; 16.35; 17.20
Prawda zawsze zwycięży – wspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce (wejścia oprawowe)

Cykl krótkich impresji poświęconych ks. Jerzemu Popiełuszce, o którym opowiedzą m.in.: Jan Marczak, Tadeusz de Virion, ks. Jan Sikorski, o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap. – promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki. Reż. Krzysztof Tadej i Łukasz Kołtunowicz.

TVP2 godz. 16.40
Msza za ojczyznę (film dokumentalny)

Msza św. w Kościele Stanisława Kostki w Warszawie odprawiana w intencji Ojczyzny – pierwsza bez udziału ks. Popiełuszki. Wnikliwy i przejmujący opis uroczystości przeplatają obszerne fragmenty ostatniego kazania ks. Popiełuszki, które wygłosił w Bydgoszczy na kilka godzin przed śmiercią. Wywiady ze świadkami tragicznych wydarzeń tamtej nocy, bogata ikonografia, przemówienie gen. Kiszczaka oraz rozprawa sądowa zabójców księdza. Film zdobył pierwszą nagrodę w kategorii dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere. Reż. Messu Isänmaan Puolesta.

TVP1 godz. 17.25 powtórka godz. 23.00 TVP Polonia
Koncert sprzed Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Motto koncertu:
„Rola księdza jest taka, by głosić prawdę, i jeżeli trzeba nawet za prawdę oddać życie” (słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę w maju 1983 w wywiadzie dla BBC).

Transmisja uroczystego koncertu sprzed Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Gośćmi koncertu będą świadkowie życia i procesu ks. Jerzego. Wystąpią m.in.: Kasia Wilk, Ewelina Flinta, Andrzej Lampert, Magda Anioł, Marcin Styczeń, Tomek Kamiński, Full Power Spilit i Przemysław Gintrowski. Elementem koncertu będzie komiks o życiu ks. Popiełuszki narysowany i animowany przez młodych grafików. Reż. Grzegorz Sadurski.

TVP1 i TVP Polonia godz. 20.15
Rozmowa z abp. Kazimierzem Nyczem na temat beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki i Dnia Dziękczynienia

TVP1 godz. 6.35 i TVP INFO godz. 23.45 powtórka 9 czerwca, godz. 19.00

i 10 czerwca, godz. 9.35 TVP Historia

Z pomocą osób, które ks. Popiełuszkę pamiętają i mogą zaświadczyć zarówno o jego heroizmie, jak i zwyczajności, reżyser dokumentu przeprowadza filmowy „proces beatyfikacyjny" dokumentując życie, łaski, męczeństwo, a przede wszystkim niezwykły kult, jakim otaczany jest ks. Jerzy. Reż. Rafał Wieczyński.

TVP INFO godz. 7.00
Poranek INFO – Zło dobrem zwyciężaj (specjalne wydanie)

TVP Historia godz. 8.25
Notacje – Ks. dr Jan Sikorski. Ks. Jerzy Popiełuszko

Wspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce ks. Jana Sikorskiego, duszpasterza warszawskiego, w czasach PRL wspierającego „Solidarność”.

TVP1 i TVP Polonia godz. 10.30 od 11.00 TVP INFO (tłumacz migowy)

Transmisja uroczystej mszy św. z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której przewodniczyć będzie legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży.

TVP1 ok. godz. 13.15, 13.55, 15.30, 16.40
Msza Św. Beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki – transmisja z Placu Piłsudskiego w Warszawie (wejścia oprawowe)

Transmisja z uroczystej procesji z relikwiami ks. Jerzego Popiełuszki, która przejdzie ulicami Warszawy, z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostaną złożone relikwie nowego, polskiego błogosławionego.

TVP INFO godz. 13.30; 14.30; 15.30; 16.30
Serwis INFO (relacje z Mszy Św. Beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki)

TVP INFO godz. 14.00
Wierzę wątpię szukam (magazyn)

TVP INFO godz. 17.15
Relacja z Uroczystości Beatyfikacyjnej – Świątynia Opatrzności Bożej

TVP1 godz. 20.25
Wierność (spektakl Sceny Faktu Teatru TV)

Akcja spektaklu dzieje się współcześnie, kiedy to młoda reżyserka realizuje na zamówienie TVP swój pierwszy film. Jest to dokument o ks. Jerzym Popiełuszce. Pracując z ekipą (operatorem, montażystką) poznaje nowe fakty z życia bohatera, spotyka się ze świadkami tamtych wydarzeń: przyjaciółmi ks. Popiełuszki i ludźmi, którzy reprezentowali aparat represji. Odbywa rozmowy z ks. Malackim - w Kościele Stanisława Kostki i Muzeum ks. Jerzego, ks. Sochoniem, profesorem teologii, wieloletnim przyjacielem bohatera, ks. Małkowskim, ks. Kośnikiem, Karolem Szadurskim, Joanną Sokół, Anną Szaniawską, Stefanem Bratkowskim, mecenasem Janem Olszewskim. Są również trudne rozmowy z byłymi pracownikami SB, którzy nie zawsze godzą się na zdjęcia przed kamerą, raczej informują reżyserkę, bez podania źródeł, o swojej wiedzy. Z kolei rozmowy z historykiem, w Archiwum i czytelni IPN, są źródłem wiedzy o dokumentach epoki. Wśród nich jest materiał z Narady w MSW dotyczącej działań podejmowanych wobec księży (wtedy w scenariuszu następują dwie retrospekcje z lat osiemdziesiątych, z tej właśnie konferencji).

Sama postać ks. Jerzego pojawia się w spektaklu wyłącznie w archiwalnych materiałach filmowych, które nasza bohaterka ogląda w montażowni, wybierając na potrzeby filmu, oraz w nagraniach dźwiękowych: z Mszy za Ojczyznę, z „Zapisków ks. Jerzego”, których słucha reżyserka, z Kazań, które towarzyszą jej w mieszkaniu i na ulicy (z offu). Poznanie trudnej prawdy o księdzu Jerzym, zmienia też życie samej bohaterki, dojrzewającej do bardziej świadomych wyborów.
Scenariusz: Paweł Woldan, Janusz Kotański

Konsultacje: Janusz Kotański, ks. Jan Sochoń, Jadwiga Żołnowska,

Reżyseria: Paweł Woldan obsada: Anna Grycewicz (Beata), Łukasz Simlat (Marek), Wojciech Solarz (Operator), Mariusz Kiljan (Dźwiękowiec), Anna Milewska (Anna Szaniawska), Ewa Dałkowska (Joanna Sokół), Marek Bargiełowski (Stefan Bratkowski), Wiktor Zborowski (Karol Szadurski), Czesław Bogdański (Mecenas Jan Olszewski),,Witold Dębicki (Ks. Małkowski), Paweł Nowisz (Ks. Kośnik), Wiesław Komasa (Proboszcz), Łukasz Lewandowski (Piotr), Andrzej Piszczatowski (Dyrektor TVP), Michał Kula (Kierownik Archiwum), Bartosz Porczyk (Policjant ),Stanisław Penksyk (Esabek1), Henryk Talar (Esbek 2), Mieczysław Hryniewicz (Esbek3), Krzysztof Globisz (Dominik)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki w TVP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.