Uroczystości beatyfikacjne ks. Popiełuszki

Uroczystości beatyfikacjne ks. Popiełuszki
Już w niedzielę beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki. (fot. wikipedia.org)
KAI / apio

Przypadająca w niedzielę beatyfikacja ks. Popiełuszki zbiega się z obchodami Święta Dziękczynienia, które rozpoczynają się jutro, w sobotę 5 czerwca. Otworzy je Spotkanie Młodych w Wilanowie i wielki koncert poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce.

Msza beatyfikacyjna rozpocznie się w niedzielę o godz. 11 na Placu Piłsudskiego. Po niej nastąpi najdłuższa w historii Warszawy procesja z relikwiami błogosławionego.

Spotkanie Młodych

DEON.PL POLECA

Spotkanie Młodych odbędzie się w sobotę 5 czerwca na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam, od godz. 15 zostanie przygotowane „Miasteczko Telewizyjne i Radiowe”. W jego ramach na młodzież czekać będzie szereg atrakcji. Uczestnicy spróbują swoich sił przed kamerą i mikrofonem radiowym. Tak zebrane materiały zostaną zmontowane i wyemitowane na telebimach, a także w serwisie dziekuje.pl.

O 17.15 rozpocznie się koncert pt. „Zło dobrem zwyciężał”, będący widowiskiem słowno-muzycznym. Połączy on nowoczesne formy wyrazu artystycznego: muzykę, śpiew artystów, grafikę komiksową oraz rekonstrukcję wydarzeń historycznych.

Podczas kolejnych utworów zostaną przedstawione najważniejsze etapy życia ks. Jerzego: dom rodzinny, powołanie, duszpasterstwo ludzi pracy, prześladowanie przez SB, męczeństwo i śmierć. Wyemitowane też będą świadectwa osób, które otrzymały łaski za wstawiennictwem Ks. Jerzego.

Do udziału w koncercie zaproszono: Magdę Anioł, Jacka Wąsowskiego, Marcina Stycznia i Tomasza Kamińskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kasię Wilk, Paulinę Bisztygę, Hanię Stach i Full Power Spirit. W finale usłyszymy hymn Święta Dziękczynienia Roberta Friedricha, w wykonaniu wszystkich artystów występujących w koncercie pt. „Dziękuję Ci”.

Koncert jest wyrazem pamięci dla męczeństwa za wiarę Ks. Jerzego Popiełuszki, ale także hołdem dla ponad 90 ofiar stanu wojennego w Polsce, który trwał od 13 grudnia 1981r. do 13 lipca 1983r., ale jego skutki i represje aż do 1989 r.

Koncert poprowadzą Paulina Chylewska i Mateusz Damięcki. Transmisja koncertu – w TVP1.

Zostaną również zrekonstruowane wydarzenia, z lat 80-tych z udziałem demonstrantów i sił ZOMO. Rekonstrukcję „Ojczyzno ma” przedstawi znana warszawska grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Wilanowskie uroczystości 5 czerwca zamknie „Godzina uwielbienia i dziękczynienia” - koncert dla młodzieży w wykonaniu zespołu Deus Meus.

Msza beatyfikacyjna

Z hierarchów zagranicznych swoją obecność potwierdzili m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Wiliam Levada oraz promotor sprawiedliwości z tej dykasterii ks. prałat Charles Scicluna. Przybędzie także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski, Prymas Czech abp Dominik Duka, abp Sigitas Tamkevicius z Wilna a także nuncjusz apostolski na Haiti abp Bernadito Auza. Spodziewani są kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Józef Glemp, Henryk Gulbinowicz, Franciszek Macharski a także Adam Maida z Detroit (USA) oraz Kazimierz Świątek z Białorusi. Swój udział w koncelebrze potwierdziło również ok. stu biskupów z Episkopatu Polski wraz z przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem i sekretarzem generalnym bp. Stanisławem Budzikiem.

Liturgia na stołecznym Placu Piłsudskiego rozpocznie się o godz. 11. 00 "Litanią do wszystkich świętych". Będzie ona śpiewana przez chór podczas procesjonalnego wejścia kapłanów.

Mszę św. rozpocznie abp Amato pozdrowieniem po łacinie. Krótkie wprowadzenie wygłosi metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.

Po akcie pokuty rozpoczną się uroczystości beatyfikacyjne. Abp Nycz w krótkich słowach, zwracając się do delegata Ojca Świętego, poprosi Benedykta XVI o „włączenie w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”. Następnie arcybiskup warszawski przedstawi życiorys ks. Popiełuszki, prezentujący koleje jego życia i męczeństwa.

Formułę beatyfikacyjną, w postaci listu apostolskiego Benedykta XVI przekaże najpierw w języku łacińskim prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, a następnie, w języku polskim odczyta ją abp. Nycz. Ojciec Święty potwierdza w nim, że spełniając życzenie arcybiskupa warszawskiego i licznych braci w biskupstwie, za radą Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, zezwala „aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi (....) przysługiwał tytuł Błogosławionego”.

Zaraz potem chór wykona uroczyste „Alleluja”. W tym czasie zostanie odsłonięty obraz beatyfikacyjny ks. Jerzego, namalowany przez Zbigniewa Kotyłłę. Po chwili do prezbiterium wejdzie procesja z relikwiami. Abp Amato odda cześć relikwiom, które zostaną złożone na niewielkim postumencie pod obrazem ks. Jerzego. Chór rozpocznie pieśń „Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”.

Po Ewangelii homilię wygłosi przewodniczący uroczystościom abp Angelo Amato. Główny celebrans rozpocznie kazanie w języku włoskim, a następnie zostanie ona przeczytana po polsku.

Na modlitwę powszechną złożą się wezwania za: Kościół na całej ziemi, Ojca Świętego, Ojczyznę – przechodzącą przemiany a także doświadczaną bolesnymi wydarzeniami, za świat pracy i środowiska, z którymi związany był ks. Jerzy oraz za sprawców śmierci ks. Popiełuszki.

Modlitwa eucharystyczna, prowadzona przez abp. Amato odmówiona zostanie po łacinie.

Po Komunii św., którą na placu rozdawać będzie kilkuset kapłanów, chór odśpiewa ”Ave verum” Mozarta. Na uwielbienie całe zgromadzenie zaśpiewa „Te Deum”.

Przed błogosławieństwem końcowe słowo wygłosi abp Kazimierz Nycz.

Pontyfikalnego błogosławieństwa udzieli abp Angelo Amato. Następnie uczestnicy uroczystej liturgii odśpiewają pieśń: „My chcemy Boga”.

Tego dnia ofiary zbierane w kościołach przeznaczone będą na budowę Świątyni Opatrzności.

Procesja z relikwiami

Po zakończeniu Mszy beatyfikacyjnej z Placu Piłsudskiego ok. godz. 14. wyruszy procesja z relikwiami nowego błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Do udziału w niej zaproszeni są wszyscy uczestnicy uroczystości beatyfikacyjnych.

Relikwie umieszczone będą w relikwiarzu w kształcie szkatuły. Towarzyszyć im będzie obraz beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który namalował artysta z Lublina, Zbigniew Kotyłło.

Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. Podczas 20-minutowego nabożeństwa zostanie odśpiewana pieśń „Kto wierzy, żyje na wieki”, „Święta Boża Opatrzności” i odmówiony zostanie „Akt Dziękczynienia i Zawierzenia”.

Przewidywany czas trwania procesji to 4 godziny. Na trasie o bezpieczeństwo pielgrzymów dbać będą oddziały policji i karetki pogotowia. Rozstawione też będą przenośne toalety.

Procesji towarzyszyć będą orkiestry - Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej.

W godzinach 14 – 18 planowane jest także otwarcie miasteczka zabaw i rekreacji dla dzieci. Znajdzie się tutaj wiele atrakcji, gier i zabaw, ale również animacja przypominająca jak ważnym jest słowo „dziękuję”.

Dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki

Zakończenie obchodów beatyfikacyjnych nastąpi 13 czerwca na terenie kościoła pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w formie archidiecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.

W samo południe zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, która sprawowana będzie na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki. Liturgii przewodniczyć będzie arcybiskup Kazimierz Nycz. Po Mszy świętej nastąpi przeniesienie relikwii nowego Błogosławionego do bocznej kaplicy kościoła św. Stanisława Kostki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości beatyfikacjne ks. Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.