74. rocznica wybuchu II wojny światowej
Ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego odprawił wieczorem Mszę św. w katedrze polowej w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników II wojny światowej. W homilii ks. Wątroba podkreślił, że u podstaw II wojny światowej, największego konfliktu w dziejach ludzkości stoi grzech pychy. Dziś obchodzona jest 74. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Weterana.
W homilii ks. płk January Wątroba przywołał słowa mędrca Syracydesa, mówiące o złu rodzącym się z grzechu pychy. - Syracydes nazywa pychę chorobą i to chorobą nieuleczalną, a jej przyczyną jest nasienie zła, które zapuszcza w pyszałku swe korzenie - mówił ks. Wątroba. Kapelan przypomniał, że Kościół, wśród grzechów głównych umieszcza pychę na pierwszym miejscu. - Pycha stała też u podstaw jednej z największych tragedii w historii ludzkości wywołanej przez samego człowieka - II wojny światowej i mrocznych czasów komunizmu. Wiemy doskonale, że II wojna światowa nie wybuchła z dnia na dzień. Co więcej tę wojnę można było przewidzieć i wielu ją przewidywało widząc budzący się w Niemczech nacjonalizm - powiedział.
Ks. Wątroba przypomniał, że dziś obchodzony jest Dzień Weterana, podczas którego składany jest hołd wszystkim obrońcom Ojczyzny. - W ich życiu nie było pychy, ale pokora przejawiająca się w służbie i miłości do Boga i Ojczyzny, do swoich najbliższych, dla których nie wahali się oddać własnego zdrowia i życia - podkreślił.
Kapelan zaapelował do wiernych o podejmowanie trudu "życia pokornego i cichego, pełnego uczynków miłości, które są fundamentem życia w trwałym pokoju". Zachęcił do stałego czuwania nad stanem swego sumienia.
Mszę św. z ks. Wątrobą koncelebrował ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939. Zakończyła się 2 września 1945 roku (w Europie 8 maja 1945). Objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.
Skomentuj artykuł