A ty, jak często modlisz się za kapłanów?!

A ty, jak często modlisz się za kapłanów?!
(fot. dustin diaz / flickr.com)
KAI / slo

Odpowiedzialność za jakość powołań kapłańskich spoczywa również na świeckich. Dlatego dziś obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Szczególną rolę na tej płaszczyźnie odgrywa istniejący od ponad 30 lat Apostolat Margaretka, gromadzący wiernych na całym świecie, którzy swoją modlitwą i wyrzeczeniem wspierają ofiarnie kapłanów.

Krystyna i Krzysztof Milewscy pochodzą z Lipska na Mazowszu. W Apostolacie są od kilku lat. Podkreślają, że modląc się za księży, sami zyskują potrzebne łaski. - Nie wyobrażamy sobie dnia bez modlitwy za kapłanów. Każdy człowiek potrzebuje takiego wsparcia duchowego - opowiadają zgodnie. Z kolei Marianna Lisowska pochodzi ze Starachowic ze Świętokrzyskiego. W miejscowej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy działa 20 margaretek. - Modlimy się, aby kapłani do końca wytrwali w swoim powołaniu. Zachęcam wszystkich, aby przyłączyli się do tego dzieła modlitewnego - powiedziała Marianna Lisowska.

W Apostolat Margaretka od trzech lat zaangażowana jest Teresa Mucha z podradomskiej parafii św. Zofii w Młodocinie. - Modlimy się za naszego proboszcza. Wspieramy go w ciężkiej pracy, bo kapłaństwo to wymagająca służba - podkreśliła. W Apostolacie Margaretka od pięciu lat działa też pani Anna. - Każdego dnia, do końca życia, modlę się za jednego kapłana. Oni potrzebują takiego wsparcia, powinniśmy o nich dbać, właśnie przez modlitwę - powiedziała członkini apostolatu.

Znaczenie takiej modlitwy docenia ks. Piotr Szymański, proboszcz parafii św. Krzyża na radomskim Halinowie. Parafia liczy ok. 1800 osób. Ks. Szymański buduje murowany kościół i jest dumny ze swoich parafian. - Te doświadczenia umocniły nas w przekonaniu, że bez modlitwy nie ma powołania, że nie można realizować duszpasterstwa. W ciągu ostatniego miesiąca przy budowie pomagało 160 osób. Ci, którzy nie przyszli z powodu choroby mówili, że modlitwą nas wspierają. Buduję się ich wiarą i swoje kapłaństwo opieram na tym mocnym fundamencie - opowiada ks. Szymański.

Ks. Andrzej Tuszyński jest proboszczem parafii św. Wacława w Radomiu, prowadzi również Centrum Młodzieży Arka, skupiające tysięczną armię wolontariuszy. Jest przekonany, że księdzu, który nie ma zaplecza modlitewnego, zabraknie sił, aby realizować swoje kapłaństwo. - Wiem, że jeśli ktoś modli się za nas, łatwiej pracujemy. Odczuwam wsparcie Ducha Świętego. Mamy Apostolat Margaretek, który modli się za nas. To moje duchowe zaplecze, bogactwo i dar obecności, dzięki czemu czerpiemy siły do działania - mówi ks. Tuszyński.

Do modlitwy w intencji księży oraz o dobre powołania kapłańskie i zakonne zachęca wiernych biskup Henryk Tomasik. Hierarcha przypomniał, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dziękujemy Bogu za Jego miłość do człowieka. - Dzień ten ma także uświadomić nam wszystkim, także wiernym świeckim, odpowiedzialność za jakość powołań kapłańskich. Bardzo często mówimy o naszych duszpasterzach. Stawiamy im różne wymagania. A jak często modlimy się za nich? - podkreślił biskup Tomasik.

Od 1981 r. Apostolat Margaretka gromadzi wiernych na całym świecie, którzy swoją modlitwą i wyrzeczeniem wspierają ofiarnie kapłanów. Członkami ruchu zostają ludzie, którzy pragną chronić kapłanów najskuteczniejszą bronią, jaką jest modlitwa i umacniać swoją osobistą więź z Chrystusem za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny. Centrum Apostolatu Margaretka w Polsce znajduje się od 2009 r. w Warszawie. W kraju jest ponad 20 ośrodków m.in. w Kielcach, Gdańsku, Toruniu, Łomży i Kaliszu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

A ty, jak często modlisz się za kapłanów?!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.