Abp Abel: inwazja Rosji na Ukrainę budzi w nas poczucie zagrożenia i głęboki sprzeciw

fot. Cerkiew.pl / YouTube
PAP / pk

Ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel zwrócił się do duchowieństwa i wiernych nie tylko o modlitwę, ale i wszelką potrzebną pomoc uchodźcom z Ukrainy. W odezwie napisał, że inwazja Rosji na Ukrainę budzi poczucie zagrożenia i głęboki sprzeciw.

Również ordynariusz sąsiedniej prawosławnej diecezji przemysko-gorlickiej abp Paisjusz (obie diecezje obejmują teren graniczący z Ukrainą), zwrócił się z odezwą m.in. o pomoc materialną i duchową skierowaną do uchodźców z Ukrainy, a Polska Rada Ekumeniczna zwróciła się do "bratnich Kościołów" w Rosji o podejmowanie działań na rzecz zakończenia wojny.

"Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę budzi w nas zarówno poczucie zagrożenia, jak i głęboki sprzeciw. Zostały bowiem pogwałcone nie tylko prawa gwarantujące suwerenność i niezależność Ukrainy, ale również fundamentalne prawo człowieka do życia" - napisał abp Abel w odezwie opublikowanej w sobotę na stronie internetowej diecezji lubelsko-chełmskiej; odezwę przetłumaczono również na ukraiński.

Informując o modlitwie w czasie nabożeństw - począwszy od najbliższej niedzieli - o pokój na Ukrainie, zwrócił się też z apelem do wiernych, a zwłaszcza do duchownych, by udzielali wszelkiej potrzebnej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. "Jednocześnie zapewniamy naszych braci i nasze siostry z walczącej Ukrainy o stałym wsparciu modlitewnym oraz gotowości pomocy tym, którzy już są lub przybędą na teren naszej diecezji" - dodał prawosławny hierarcha.

DEON.PL POLECA


Ordynariusz sąsiedniej prawosławnej diecezji przemysko-gorlickiej abp Paisjusz zdecydował, że duchowieństwo diecezji zwróci się do odpowiednich terytorialnie władz o udostępnienie informacji na temat rozlokowania uchodźców - ofiar agresji rosyjskiej na Ukrainę i obejmie ich opieką duszpasterską.

Jak wynika z informacji opublikowanej w mediach społecznościowych, w ośrodkach, gdzie uchodźcy będą rozlokowani, znajdzie się informacja, po polsku i ukraińsku, z kontaktami do duchownych; parafie maja nieść pomoc duchową i materialną w razie potrzeby.

Diecezjalny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" zorganizuje zbiórkę koców, środków czystości, leków i żywności z długim okresem przydatności do spożycia oraz założy subkonto bankowe na wpłaty ofiar i darowizn na pomoc uchodźcom. Decyzja arcybiskupa Paisjusza ma być odczytana we wszystkich cerkwiach diecezji.

Na sytuację na Ukrainie zareagowała też Polska Rada Ekumeniczna (PRE), która w wydanym oświadczeniu potępiła zbrojną agresję Rosji na Ukrainę i zwróciła się do "bratnich Kościołów w Rosji" o podjęcie działań na rzecz zakończenia wojny, wzywając społeczność międzynarodową do znalezienia rozwiązania na rzecz przerwania działań wojennych i pojednania między stronami.

"Jako Kościoły zrzeszone w PRE jesteśmy przerażeni wybuchem wojny na wschodzie Europy. Spadają rakiety, wybuchają bomby. Giną żołnierze, cywile, dzieci. Obcokrajowcy i mieszkańcy Ukrainy desperacko próbują uciekać. Widzimy jak na dłoni, jak kruchy jest pokój. Jednoznacznie potępiamy agresję Rosji na suwerenną Ukrainę" - głosi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Rady.

"Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o czynne włączenie się w projekty pomocowe. Otwieramy także nasza parafie na pomoc uchodźcom z Ukrainy" - głosi oświadczenie Rady, która zrzesza obecnie siedem Kościołów, m.in. Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Abel: inwazja Rosji na Ukrainę budzi w nas poczucie zagrożenia i głęboki sprzeciw
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.