Abp Gądecki do nowego biskupa kieleckiego Andrzeja Kalety: bądź prorokiem

Abp Gądecki do nowego biskupa kieleckiego Andrzeja Kalety: bądź prorokiem
(fot. YouTube.com / BP KEP / studiokamyk)
KEP.pl / KAI / mp

"Niech biskupia misja będzie zaszczytem, tylko dlatego, że będzie ona pokorną i wierną służbą Bogu" - napisał do bp. Kalety abp Gądecki.

Życzę, aby pasterskie posługiwanie było posługiwaniem proroka, który wsłuchuje się codziennie w Boży głos i rozpoznając znaki czasu - pewnie prowadzi do zbawienia powierzony sobie lud - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z życzeniami dla nowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Andrzeja Kalety.

Publikujemy tekst listu:

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

DEON.PL POLECA

wraz z diecezją kielecką raduje się dziś cały Kościół, który jest w Polsce. W imieniu konferencji naszego episkopatu chciałbym przekazać Księdzu Biskupowi najserdeczniejsze życzenia, z okazji dzisiejszej uroczystości.

W posynodalnej adhortacji Pastores Gregis czytamy: "Zadaniem każdego biskupa jest być prorokiem, świadkiem i sługą nadziei".

Życzę więc najpierw, aby pasterskie posługiwanie Waszej Ekscelencji było posługiwaniem proroka, który wsłuchuje się codziennie w Boży głos i jednocześnie - rozpoznając znaki czasu - pewnie prowadzi do zbawienia powierzony sobie lud.

Życzę, aby prorocka gorliwość Waszej Ekscelencji zakorzeniona była w osobistym doświadczeniu nadziei - czyli, w spotkaniu z Jezusem Chrystusem - Panem i Zbawcą człowieka.

Niech pewność Jego bliskości i Jego prowadzenia pozwala Księdzu Biskupowi, z pokojem serca, stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata, tj. dyktaturze relatywizmu, obsesji materializmu i hedonizmu, marginalizacji ubogich, skrajnej indywidualizacji życia, wewnętrznemu zagubieniu i zniechęceniu, zwłaszcza ludzi młodych, i w końcu nieustannemu pośpiechowi, który zabija w nas zdolność do uważności i umiejętność wypatrywania znaków obecności Boga w świecie.

Wreszcie, niech biskupia misja będzie zaszczytem, tylko dlatego, że będzie ona pokorną i wierną służbą Bogu. Niech świadomość tego, że to On prowadzi, On błogosławi, On naucza, On jest źródłem miłosierdzia i przebaczenia, umacnia w Ekscelencji przekonanie, że być biskupem znaczy być włączonym w dwu tysiącletnie dziedzictwo - nie zaszczytów ani pochlebstw, nie próżnej chwały ani honorów - ale wiernej i ofiarnej służby Bogu i powierzonemu sobie ludowi.

Życie i osobę Księdza Biskupa oddaję Bogu, za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej - Królowej Polski,

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

"Niech biskupia misja będzie zaszczytem, tylko dlatego, że będzie ona pokorną i wierną służbą Bogu" - napisał do bp. Kalety abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki do nowego biskupa kieleckiego Andrzeja Kalety: bądź prorokiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.