Abp Gądecki: niepodległość moralnym zadaniem

Abp Gądecki: niepodległość moralnym zadaniem
(fot. Paterm / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Niepodległość jest nadal naszym moralnym zadaniem - mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył 27 grudnia uroczystej Mszy św. celebrowanej w bazylice kolegiackiej z okazji 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wojska, policji, parlamentarzystów, władz samorządowych, a także państwowych oraz harcerze i licznie zgromadzeni Wielkopolanie.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w homilii, że nie byłoby zwycięskiego powstania, gdyby nie polskie rodziny, które pielęgnowały miłość do ojczyzny. - Powstanie Wielkopolskie było jednym wspólnym czynem obywatelskim, dzięki któremu macierz została objęta granicami II Rzeczypospolitej - zaznaczył.

Metropolita poznański podkreślił, że wielkopolskie rodziny skupiły się na pracy dla kraju, wzroście kultury narodu, rozbudowie systemów polskich organizacji. Przypomniał też rolę Kościoła katolickiego, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Prócz pracy duszpasterskiej, księża angażowali się w sferze gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. - Duchowni wielkopolscy brali udział w tajnych organizacjach przygotowujących powstanie, organizowali zbiórki pieniędzy, zachęcali do udziału w powstaniu - zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że "ogół duchowieństwa cechowała odpowiedzialność, odwaga i patriotyzm".

DEON.PL POLECA

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że problem wolności kraju i obywateli nadal jest aktualny, choć od 1989 roku żyjemy w wolnym państwie. - Naród staje się wolnym nie sam z siebie, ale dzięki osobistej trosce obywateli i trosce państwa o wolność - zaznaczył abp Gądecki.

Stwierdził, że "szczytem wolności jest miłość i odpowiedzialność". Przekonywał, że nie jest wolny ten, kto nie umie panować nad swoimi emocjami i popędami. Wolnym jest ten, kto nie kłamie i kto umie kochać do końca. - Osobista wolność obywateli nie jest przywilejem, nie można jej przydzielić jak zwolnienia od podatków - powiedział abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że państwo powinno promować dobro przez uczciwe prawa i mądre programy wychowawcze, przez respektowanie prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przez respektowanie wolności słowa i wolnego dostępu do mediów. Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że kultura jest kluczem interpretacyjnym ludzkiego życia, bo wspiera suwerenność duchową narodu.

Zaznaczył, że dzisiaj suwerenność władzy państwowej kraju z powodu procesu globalizacji jest osłabiana albo wręcz likwidowana. - Każdy kraj potrzebuje współpracy z innymi, ale dzisiaj wyzbywamy się samostanowienia o naszej ojczyźnie. Niepodległość jest nadal naszym moralnym zadaniem - podkreślił abp Gądecki.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: niepodległość moralnym zadaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.