Ukazujmy ludziom wiarę dojrzałą i radosną

Ukazujmy ludziom wiarę dojrzałą i radosną
(fot. loving earth / flickr.com)
KAI / slo

Z wezwaniem o odkrywanie i ukazywanie innym wiary autentycznej, głębokiej, dojrzałej, wiary przemyślanej, kształtującej całą osobę ludzką, nie sceptycznej, nie dramatycznej i mrocznej, ale radosnej, zdolnej wszystko przemienić, zwrócił się na początku Adwentu abp Stanisław Gądecki.

List metropolity poznańskiego odczytano we wszystkich kościołach archidiecezji.

Abp Gądecki przybliżył w liście pasterskim założenia trwającemu Roku Wiary i główne przesłanie roku duszpasterskiego obchodzonego w Polsce pod hasłem "Być solą ziemi". - Inicjatywa Ojca Świętego jest odpowiedzią Kościoła na współczesny kryzys wiary, który w różnym stopniu ogarnia różne regiony świata. Kryzys ten stanowi największe wyzwanie dla dzisiejszego Kościoła - pisze metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważa, że z jednej strony mamy obecnie do czynienia z mentalnością ograniczającą rzeczywistość do tego, co jest sprawdzalne eksperymentalnie, a z drugiej strony z gotowością uwierzenia niemal we wszystko. Dlatego "pierwszorzędnym zadaniem całego Kościoła jest odnowa wiary".

- Ta wiara winna być potwierdzona w sposób indywidualny i zbiorowy, wolny i świadomy, wewnętrzny i zewnętrzny, pokorny i szczery. Wiara objawiona, która prowadzi nas do zbawienia oraz do komunii z Bogiem i między nami, jest najważniejszym dobrem Kościoła i chrześcijanina, które mamy umacniać w sobie, głosić i strzec - pisze abp Gądecki.

Zdaniem metropolity poznańskiego potęga wiary jest ciągle jeszcze nie do końca odkrytą energią w człowieku. - Często nie doceniamy wiary. Raczej jesteśmy skłonni pokładać ufność w pieniądzach, we wiedzy, w ludziach na stanowiskach. Jedynie wiara może w sposób twórczy wykorzystać tak dobro, jak i zło spadające na człowieka - pisze w liście pasterskim abp Gądecki.

Nie wystarczy jednak wierzyć w Boga, trzeba Mu jeszcze zawierzyć. - Nie wystarcza sporadyczny udział w obrzędach kościelnych, kilka pobożnych gestów i słów. Wiara wyraża się poprzez całe nasze życie, czyny i postawę - zauważa abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu nowy rok duszpasterski przypomina, że głoszenie wiary i jej szerzenie nie jest przywilejem specjalistów, ale jest przywilejem każdego człowieka ochrzczonego. - Jedną z głównych zasad apostolatu Kościoła jest przecież ta, aby świeccy brali na siebie te zadania, które są zgodne z ich powołaniem w Kościele i świecie - podkreślił abp Gądecki.

- Chrześcijanin, który jest solą dla świata człowiekiem posiadającym większą miłość do Chrystusa, niż do czegokolwiek czy kogokolwiek innego. To ten, kto przekazuje innym ewangelijne orędzie, pamięta, że kluczem otwierającym ludzi na siebie jest serce - zauważył w liście pasterskim metropolita poznański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukazujmy ludziom wiarę dojrzałą i radosną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.