Na dobranoc i dzień dobry - Łk 11, 27-28
Wczytując się w Słowo Boga
Radość apostoła
Gdy Jezus mówił do tłumów, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś. Lecz On rzekł: Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je.
Opowiadanie pt. "O podróżnym i słowach"
Pewien podróżny użalał się do jednego z uczniów: - Przybyłem z daleka, aby posłuchać Mistrza, ale mam wrażenie, że jego słowa są całkiem zwyczajne. - Nie słuchaj więc jego słów; słuchaj tego, co one przekazują! - odparł uczeń. - Jak się to robi? - zaciekawił się podróżny. - Zatrzymaj się na jednym zdaniu, przez niego wypowiedzianym. Potrząśnij nim dobrze, tak, aby opadły wszystkie słowa. To, co zostanie, rozpali twe serce! - podsumował z uśmiechem pojętny uczeń.
Refleksja
Słuchając i zachowując Słowo Boże umacniamy naszą wiarę. Karmiąc się Nim, odkrywamy jak działa Bóg w naszym codziennym życiu. Tylko On daje nam moc i siłę w przezwyciężaniu ciężkich chwil. Dlatego warto, abyśmy złożyli całą naszą nadzieję w Słowie, które potrafi zmienić ludzki los.
Słowo Boże najtrudniej "przebija się" przez ludzką pychę. Ludzkie kalkulacje i egoizm, wpajają w człowieka przekonanie, że jest samowystarczalny. Człowiek przez to traci pokorę, a kiedy jej zabraknie, wtedy zaczyna się dramat. Nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, trzeba też je zachowywać.
Nawrócenie przychodzi wtedy, gdy człowiek odkrywa swoje ograniczenia, bezradność i niemoc. Tam, gdzie są rozczarowania własnymi decyzjami, tam też potrzebne jest Słowo, które daje nam ludziom wiarę, nadzieję i miłość. Obyśmy jak najwięcej ze Słowa Bożego korzystali. Najlepiej jak to zrobimy korzystając... całymi garściami.
3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Dlaczego Słowo Boże jest ważne w Twoim życiu?
2. Czy dzięki Słowu Bożemu umacnia się Twoja relacja z Bogiem?
3. Czy Słowo Boże pomaga, czy przeszkadza Ci w życiu?
I tak na koniec...
"Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim" (Stanisław Jerzy Lec)
Skomentuj artykuł