Abp Gądecki o kontrowersyjnych tematach synodu

(fot. EpiskopatNews)
KAI / ms

"Inne formy przeżywania seksualności", reinterpretacja encykliki "Humanae vitae", święcenie żonatych mężczyzn na księży, podważanie znaczenia cnoty czystości - to niektóre z kontrowersji, jakich spodziewano się podczas zgromadzenia Synodu Biskupów nt. młodzieży.

Według uczestniczącego w obradach abp. Stanisława Gądeckiego, o niektórych z nich jednak nie mówiono wcale.

- Pośród kwestii budzących zainteresowanie różnych kręgów są "inne formy przeżywania seksualności" - powiedział KAI metropolita poznański. - Z jednej strony widać parcie do włączania tych grup do duszpasterstwa, a z drugiej strony temat podejmowany jest ostrożnie, z odniesieniem do zwyczajnego nauczania Kościoła, do Katechizmu Kościoła Katolickiego, do wypowiedzi Kongregacji Nauki Wiary, które już od lat 80. XX w. mówią o duszpasterstwie osób, które inaczej przeżywają swoją seksualność.

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski "musi być jasno powiedziane, że bez nawrócenia tych osób w tej materii duszpasterstwo takie byłoby pewną formą akceptacji zarówno ich niemoralnych aktów, jak i związków, które nie mogą w żaden sposób być nazywane rodziną". Miałyby być one akceptowane "pod ogólnym hasłem włączania". Nie może ono jednak prowadzić "do zamazywania doktryny katolickiej".

Hierarcha przyznał, że istniały obawy o próby reinterpretacji encykliki św. Pawła VI "Humanae vitae", jednak w dotychczasowych dyskusjach nic takiego nie miało miejsca.

Z kolei w kwestii celibatu pojawiły się pojedyncze głosy, że trzeba małżonków, którzy prowadzą wzorowe życie wprowadzać w kapłaństwo służebne, co "prawdopodobnie bardziej ma odniesienie do przyszłorocznego synodu o Amazonii, aniżeli do teraźniejszego".

Abp Gądecki zwrócił też uwagę na dyskusje, czy dzisiaj czystość jest jeszcze obowiązującą cnotą. - Czy można tak lekceważąco potraktować to, co przez 2000 lat jest obecne w nauczaniu Kościoła i zostało potwierdzone przez męczenników, młodych ludzi, takich jak bł. Karolina Kózkówna, którzy ponieśli śmierć w obronie czystości, i przejść nad tym do porządku dziennego? - pyta retorycznie polski uczestnik zgromadzenia synodalnego.

Wyraził przekonanie, że w głosowaniach nad dokumentem końcowym synodu "dojdzie do zrównoważenia tego elementu, żeby to nie budziło potem kontrowersji w publicznym dyskursie". - Bo nauczanie Kościoła musi być światłem narodów, to znaczy nie może pozostawiać człowiekowi wątpliwości i bez ukazania jasnego drogowskazu kazać mu samemu rozważać, co jest dobre, a co złe - zaznaczył metropolita poznański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki o kontrowersyjnych tematach synodu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.