Abp Gądecki po spotkaniu w Pradze: Nie chodziło o rozeznanie tego, co jest od Ducha Świętego, a co nie

Abp Gądecki po spotkaniu w Pradze: Nie chodziło o rozeznanie tego, co jest od Ducha Świętego, a co nie
fot. Salve TV / YouTube
PAP / pk

W czasie Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego o Synodalności w Pradze nie chodziło o rozeznanie, co jest prawdziwe, a co nie jest, co jest od Ducha Św., a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Od 5 do 12 lutego w Pradze odbywa się etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności. Zgodnie z ideą pomysłodawców miał on służyć wypracowaniu tematów dla dokumentu, nad którymi będą pracowali biskupi podczas zgromadzenia synodalnego w październiku 2023 r. w Rzymie i w roku 2024.

DEON.PL POLECA
W pierwszej części obrad, trwającej od 5 do 9 lutego, wzięło udział 200 uczestników, z czego 156 to delegaci z 39 konferencji episkopatów, członków Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Punktem wyjaśnia do refleksji i dyskusji był dokument roboczy "Rozszerz przestrzeń twego namiotu", synteza dokumentów, które spłynęły do Watykanu z poszczególnych episkopatów na Starym Kontynencie.

Uczestnicy obrad w Pradze pracowali w 14 grupach, posługując się jednym z pięciu oficjalnych języków roboczych: włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim i polskim.

DEON.PL POLECA

Zakończyła się pierwsza część zgromadzenia kontynentalnego synodu

- W pierwszej części zgromadzenia (kontynentalnego synodu - PAP) nie chodziło o jakieś rozeznanie - co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie przekazanym w piątek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Dodał, że sekretariat ma jeszcze pracować nad syntezą i czeka na dopowiedzenia ze strony uczestników synodu, uczestniczących w formie online.

Od piątku 10 lutego do niedzieli 12 lutego w Pradze zaplanowana jest druga część zgromadzenia, zarezerwowana dla przewodniczących 39 krajowych konferencji biskupów, bez obecności mediów.

W ocenie abp Gądeckiego "ta forma nie powinna zmieniać tenoru tego, co zostało powiedziane w pierwszej części, ale powinna przynieść pogłębienie tematu i większe rozeznanie".

Na zakończenie obrad planowane jest jedynie oświadczenie prasowe - zapowiedziało CCEE.

Z Polski w obradach zgromadzenia, poza abp. Stanisławem Gądeckim, wezmą udział przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce synodu o synodalności abp Adrian Galbas, członek archidiecezjalnego zespołu synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej s. Mirona Turzyńska i członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na synod prof. Aleksander Bańka.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki po spotkaniu w Pradze: Nie chodziło o rozeznanie tego, co jest od Ducha Świętego, a co nie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.