Abp Gądecki: początkiem odrodzenia duchowego jest czytanie i słuchanie słowa Bożego

Słuchacze słowa Bożego byli jak wędrowcy, którym wreszcie było dane zatrzymać się i pić długo, bez pośpiechu ze źródła. Tak oto w ludzie Bożym odradzał się kult słowa Bożego – mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu w Niedzielę Słowa Bożego w nawiązaniu do słów Księgi Nehemiasza. Podkreślił, że także dziś czytanie i słuchanie słowa Bożego to początek odrodzenia duchowego.
- Abp Gądecki o odrodzeniu duchowym: jego początkiem jest czytanie i słuchanie słowa Bożego, „picie ze źródła” bez pośpiechu
- Nawrócenie przez słowo Boże: słuchanie Słowa Boga wymaga nawrócenia i przemiany życia, której nie powinniśmy odkładać
- Słowo Boże sprzyja jedności Kościoła, prowadzi do niej
- Niedziela Słowa Bożego uwrażliwia wiernych na znaczenie Pisma Świętego w ich życiu.
Metropolita poznański zauważył w homilii, że słuchanie słowa Bożego wymaga nawrócenia. „Nie zostawiajmy na jutro decyzji, której Pan oczekuje od nas dzisiaj, tj. nawrócenia, przyjęcia przebaczenia, ponownego rozpoczęcia z pomocą łaski. Korzystajmy z dzisiejszego dnia, w którym Chrystus wychodzi nam na spotkanie, by nas uzdrowić i uczynić szczęśliwymi. To nasza misja i wyjście w Duchu Świętym do braci, by głosić im Dobrą Nowinę” – mówił abp Gądecki.
Przekonywał, że rozważanie słowa Bożego prowadzi też do działania na rzecz jedności Kościoła. „Istnieje rzecz najważniejsza, a mianowicie ścisły związek między słowem Bożym i wiarą. Autentyczna interpretacja Pisma świętego jest możliwa tylko w wierze Kościoła. Św. Bonawentura uczy, że bez wiary nie ma klucza umożliwiającego dostęp do świętego tekstu” – zauważył abp Gądecki.
Trzecia niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego.
Skomentuj artykuł