Abp Gądecki: Stanisław Kostka to święty nie byle jaki

(fot. bp kep / youtube)
KAI / sz

Polacy bardzo szybko się zapalają do jakiejś sprawy i szybko gasną, częściej działają pod wpływem emocji niż rozumu. Św. Stanisław Kostka natomiast był człowiekiem trwałych przekonań. - To święty nie byle jaki - mówił abp Stanisław Gądecki na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 380. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w Płocku.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wspomniał o św. Stanisławie Kostce, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Święty pochodził z Rostkowa w diecezji płockiej. Dlatego właśnie ta diecezja została wybrana na miejsce 380. zebrania plenarnego KEP.

"Jest to święty nie byle jaki, bo oprócz bycia patronem młodzieży, jest także znany na całym świecie, gdzie został spopularyzowany przez jezuitów" - powiedział abp Gądecki.

"Polacy zasadniczo nie cofają się wobec trudności, ale są też fantastami. Bardzo szybko się zapalają do jakiejś sprawy i szybko gasną. Działają pod wpływem emocji, a rzadziej poddają się działaniu rozumu" - mówił abp Gądecki. To, jego zdaniem, nie zgadzałoby się z postawą św. Stanisława, który był człowiekiem trwałych przekonań.

Przewodniczący KEP podkreślił m.in., że większość decyzji święty podejmował po konsultacji ze swoim spowiednikiem, był zatem człowiekiem rozważnym, nie lekkomyślnym. Jego postawa może być drogowskazem także dla współczesnej młodzieży.

Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzież zaprezentował tematy, jakie polscy delegaci zaprezentują podczas październikowego Synodu Biskupów o młodzieży.

Abp Stanisław Gądecki będzie w Rzymie mówił o ideologii ponowoczesnej i sekularyzmie, które otaczają współczesną młodzież. Bp Solarczyk omówi spostrzeżenia odnoszące się do nauczania religii w szkole. Abp Grzegorz Ryś w swoim wystąpieniu będzie mówił o formach i wyzwaniach ewangelizacyjnych w duszpasterstwie młodzieży, a bp Marian Florczyk opowie o młodzieży w perspektywie duszpasterstwa sportu.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że podczas obrad episkopatu omówiona została także rzeczywistość, w jakiej żyje współczesna młodzież, a także działania duszpasterskie, jakie kierowane są do ludzi młodych.

Hierarcha docenił szereg inicjatyw duszpasterskich, które poprzedzają synod biskupów i które organizowane będą w czasie spotkania biskupów.

Zwrócił uwagę na rozwijające się duszpasterstwo młodych w parafiach i inicjatywy duszpasterskie organizowane na poziomie dekanatów, rejonów, diecezji oraz całego kraju.

- Młodzież wymaga od Kościoła towarzyszenia jej, bliskości tak ze strony duszpasterzy tak, aby umiała znajdować odpowiedzi na nurtujące ją pytania - mówił bp Solarczyk.

Ks. Przemysław Drąg z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin poinformował o przekazanej biskupom relacji ze Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w sierpniu w Dublinie.

Zdaniem biskupów, trzeba w Polsce zwiększyć zaangażowanie rodzin w różnego rodzaju inicjatywy Kościoła powszechnego.

Poinformował, że na ponad 10 tys. parafii w Polsce jest ponad 2,5 tys. poradni rodzinno-małżeńskich, w których posługuje kilkanaście tysięcy osób, w większości jako wolontariusze. - Jest to olbrzymia praca - zaznaczył ks. Drąg.

Ponad 45 tys. osób małżonków skorzystało w ub. roku z rad katolickich poradni małżeńskich. Ale mimo problemów uwidaczniających się we współczesnej sytuacji rodzin, wciąż wielu młodych chce sakramentalnego małżeństwa.

Konieczna jest także dalsza praca z rodzinami i małżeństwami oraz pogłębienie formacji seminaryjnej w kierunku zrozumienia problemów duszpasterstwa rodzin.

Na zebraniu biskupów powstał także postulat, aby w Niedzielę Świętej Rodziny odnowić przyrzeczenia małżeńskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Stanisław Kostka to święty nie byle jaki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.