Abp Gądecki: ten człowiek to przykład zachowania "do bycia dobrym wystarczy tylko chcieć"

Abp Gądecki: ten człowiek to przykład zachowania "do bycia dobrym wystarczy tylko chcieć"
(fot. YouTube.com / SerwisJM)
KAI / mp

"O. Marian Żelazek jest przykładem człowieka, który w całej prostocie nosił w sobie przekonanie, że aby być dobrym, wystarczy tylko chcieć. Te słowa mogą być pomocne ludziom zagubionym we współczesnym świecie i pogrążonym w chaosie, którzy nie wiedzą, że klucz do dobrego życia jest taki prosty" - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Odniósł się w ten sposób do rozpoczętego dziś w indyjskim Puri procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezjalnym polskiego werbisty pracującego przez ponad pół wieku w Indiach.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na trudny rys biografii o. Mariana, związany z pięcioletnim pobytem w obozach koncentracyjnych Dachau i Gusen w czasie II wojny światowej. Pochodzący z Wielkopolski późniejszy misjonarz w obozie złożył śluby, że jeśli przeżyje, "ofiaruje swoje życie dla ratowania życia wiecznego dusz nieśmiertelnych na misjach".

"O. Żelazek zakumulował pewne energie duchowe w obozie koncentracyjnym w Dachau i wraz z każdą śmiercią jednego ze znajomych powtarzał, że on przejmuje jego dziedzictwo. Dlatego tak łatwo mógł później w Indiach odnosić się do najbardziej potrzebujących, czyli do trędowatych" - zauważył abp Gądecki. Zaznaczył, że celem życia i pracy misjonarza nazywanego "ojcem trędowatych" było pragnienie zmiany życia cierpiących na tę chorobę na lepsze.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący KEP podkreślił, że "rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego jest bardzo słuszne, bo dopóki żyją świadkowie, trwa pamięć, możemy zebrać świadectwa, które są ważkie w stwierdzeniu heroiczności cnót o. Żelazka".

* * *

O. Marian Żelazek SVD - polski misjonarz werbista, urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu k. Poznania. Po ukończeniu w 1932 r. Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Górnej Grupie, a nowicjat rozpoczął 8 września 1937 r. w Chludowie. 4 września 1939 r. złożył pierwsze śluby zakonne, ale już w maju 1940 r. został wraz z innymi werbistami z Chludowa aresztowany i wywieziony do Dachau, a potem w Gusen. Po zakończeniu wojny ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Anselmianum w Rzymie, gdzie 18 września 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do Indii.

W roku 1950 wyjechał na misje do nowej werbistowskiej stacji misyjnej Sambalpurm w północnej części indyjskiego stanu Orisa. Przez pierwsze 25 lat pracował wśród pierwotnego ludu Adiba Adibasów, koczowników żyjących w dżungli. Założył niższe seminarium duchowne dla diecezji Sambalpur. Był dyrektorem gimnazjum misyjnego, sekretarzem wszystkich szkół misyjnych w okręgu misji Sambalpur oraz proboszczem małej parafii w miejscowości Bondamunda.

1 czerwca 1975 r. został przeniesiony do Puri nad Zatoką Bengalską w południowej części stanu Orisa na terenie archidiecezji Cuttack-Bhubaneśwar. Puri to jedno z pięciu "najświętszych miejsc" dla wyznawców hinduizmu. O. Żelazek rozpoczął tam pracę wśród najuboższych rybaków i ponad tysiąca miejscowych trędowatych. Założył dla nich kolonię, w której zapewnione jest leczenie, mieszkanie, żywność i praca. Stworzył też szkołę i schronisko dla dzieci z rodzin trędowatych. Zapewnił kolonii mały szpital, kuchnię charytatywną, a także sieć programów samopomocowych, jak kursy szycia, ogrodnictwa, kursy rolnicze, ferma kurza itp. W Puri o Żelazek zbudował też kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

O. Żelazek był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Dr. Radanath Rath Seva Samman za posługę na rzecz trędowatych oraz honorowe obywatelstwo miasta Poznania. W 2002 i 2003 r. zgłaszano jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Senat RP 22 lutego 2006 r. uznał jednogłośnie o. Żelazka Człowiekiem Roku 2006.

O. Marian Żelazek zmarł 30 kwietnia 2006 r. w drodze do domu z wioski trędowatych w Puri. Został pochowany na cmentarzu werbistowskim w Jharsuguda w Indiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: ten człowiek to przykład zachowania "do bycia dobrym wystarczy tylko chcieć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.