Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki: trzeźwość daje wyzwolenie

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki: trzeźwość daje wyzwolenie
(fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP)
episkopat.pl / ml

Wolność to owoc trzeźwości - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Nawiązując do trwającego od 11 lutego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, wyraził pragnienie, by naród polski nie był narodem niewolników wewnętrznych, ale żeby mógł pokazywać innym, że trzeźwość jest możliwa, że stanowi o wielkości człowieka i ostatecznie daje wyzwolenie.

Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu odnosi  się  do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: "Trzeźwość egzaminem z wolności". "Przesłanie wolnościowe jest dzisiaj bardzo drogie każdemu człowiekowi. Każdy chciałby być wolny, każdy wolność uważa za naczelną cnotę pośród istniejących w życiu społecznym" - powiedział Przewodniczący Episkopatu.

DEON.PL POLECA

Wskazał, że Tydzień organizowany przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości ma bardzo ważną rolę do spełnienia. "On nie koncentruje się na samej walce z alkoholizmem, ale zmierza do uwolnienia się od wszystkich uzależnień" - powiedział. Dodał, że człowiek nie może być człowiekiem wolnym, kiedy jest uzależniony i skrępowany. Nie jest w stanie wtedy decydować  o swoim własnym losie. Dlatego, jak zauważył, trzeźwość stoi u początku walki z wszelkimi uzależnieniami. Jest ona możliwa dzięki łasce Bożej oraz pomocy innych ludzi, a także instytucji i organizacji społecznych. Owocem zaś trzeźwości - jak powiedział abp Gądecki - jest wolność.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to jedna z inicjatyw związanych z upowszechnianiem trzeźwości. Rozpoczyna się on co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji w czasie Wielkiego Postu. W tym roku w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, 13 lutego, z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zostanie opublikowany Narodowy Program Trzeźwości. 16 lutego o godz. 11.00 zostanie on zaprezentowany w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki: trzeźwość daje wyzwolenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.