"Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale…". Krystyna Pawłowicz pisze list do kard. Nycza

"Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale…". Krystyna Pawłowicz pisze list do kard. Nycza
(fot. Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Krystyna Pawłowicz) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons // PAP/Tomasz Gzell)
wpolityce.pl / KAI / kk

"Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale…" - tak zaczyna się list prof. Krystyny Pawłowicz do kardynała Kazimierza Nycza. Posłanka PiS oskarża w nim hierarchę o stosowanie przemocy moralnej.

W liście opublikowanym na facebookowym profilu oraz portalu wpolityce.pl, Pawłowicz sugeruje, że kardynał Nycz posługuje się taką interpretacją wiary katolickiej, która występuje przeciwko "jasnemu nakazowi obrony Krzyża".

DEON.PL POLECA

Posłance chodzi o kwestię przyjmowania uchodźców i słowa wygłoszone przez kard. Nycza w homilii na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który obchodziliśmy w ostatnią niedzielę.

Kardynał podkreślił w niej, że papież Franciszek od początku pontyfikatu przypomina każdemu, że spotkanie z uchodźcą jest dla chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem. "I nie są to jakieś wymagania nadzwyczajne, one wynikają z istoty Ewangelii. Pomagając człowiekowi szczególnie dotkniętemu, pomagamy samemu Chrystusowi" - powiedział hierarcha.

"Papież mówi, że naszym zadaniem i zadaniem Kościoła jest przyjmować uchodźców, chronić ich przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które im grożą, promować ich w środowisku, w którym się znaleźli szukając lepszego życia czy uciekając przed niebezpieczeństwem śmierci i prześladowań. Naszym zadaniem jest też uczestniczenie w pojęciu integracji" - dodał kard. Nycz.

"Trudno nazwać liberałem czy lewakiem św. Piusa X". Dlaczego Kościół ustanowił Dzień Migranta i Uchodźcy? >>

"Chrystus zostawił nam nakaz obrony wiary, Chrystus nie nauczał islamu, Chrystus nie był muzułmaninem, ani «uchodźcą» czy «migrantem» w obecnym groźnym i odpychającym znaczeniu i we wrogim dla chrześcijaństwa obecnym kontekście historycznym. Zrównanie Chrystusa z obecnym uchodźcą islamskim, migrantem terroryzującym goszczące go miejsce jest - myślę - nadużyciem wobec naszej wiary i wobec nas" - czytamy w liście Pawłowicz, która dalej zarzuca kardynałowi proislamską agitację.

Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale na żądanie naszych Wyborców i w swoim imieniu to powiem: Proszę nie...

Opublikowany przez Krystyna Pawłowicz na 14 stycznia 2018

"Dziś bronimy Polskę przed naporem bezbożnych nurtów lewackich i będziemy bronić przed antychrześcijańską agresją islamu, która teraz dokonuje się w Europie, i którą wszyscy przecież ze zgrozą obserwujemy" - kończy swój list zatroskana posłanka.

Kardynał Nycz nie jest osamotniony. W zeszłą niedzielę w całej Polsce odbyły się msze za uchodźców i wygnańców, odprawione według specjalnego formularza liturgicznego.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak, podczas mszy w Inowrocławiu przypomniał słowami papieża Franciszka, że każdy wygnaniec i uchodźca pukający do naszych drzwi jest "okazją do spotkania z Jezusem". Bóg bowiem "powierza macierzyńskiej miłości Kościoła każdą osobę ludzką zmuszoną do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości".

Wczoraj w podsumowaniu po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, abp Stanisław Gądecki odnosząc się do statystyk, które mówią, że 63 proc. Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców, zaznaczył, że "choćby nawet 99 proc. było przekonanych, że nie wolno ich przyjmować i im pomagać, to my tym się nie kierujemy". "Nami kieruje ewangelia i chcielibyśmy, żeby ewangelia w kraju katolickim ludźmi kierowała" - wyjaśnił przewodniczący KEP. 

Dodał, że liczy na to, iż w końcu uda się powrócić do rozmów z polskim rządem do tematu korytarzy humanitarnych. "Patrząc na doświadczenia Wspólnoty Sant'Egidio z parlamentem włoskim - które były bardzo negatywne przez dłuższy czas, w końcu jednak doprowadziły do wprowadzenia tych korytarzy humanitarnych - nie tracę nadziei. Do pewnych idei trzeba dorosnąć" - ocenił abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

"Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale…". Krystyna Pawłowicz pisze list do kard. Nycza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.