Abp Gądecki: Żywe środowiska wiary najlepszą odpowiedzią na kryzys Kościoła

Abp Gądecki: Żywe środowiska wiary najlepszą odpowiedzią na kryzys Kościoła
(fot. episkopat.pl)
KAI / df

Mamy do czynienia z kryzysami na różnych poziomach życia Kościoła, a najlepszą na nie odpowiedzią jest tworzenie żywych i autentycznych środowisk wiary, które będą promieniować na zewnątrz - powiedział KAI abp Stanisław Gądecki bezpośrednio po swoim wystąpieniu nt. „Wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce” na 386. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił potrzebę szukania i znajdowania właściwych odpowiedzi na liczne kryzysowe zjawiska, z jakimi mamy do czynienia zarówno w Kościele jak i w życiu społecznym. „Znalezienie właściwych odpowiedzi duszpasterskich ze strony Kościoła, jest o wiele ważniejsze od samego kryzysu i faktycznie to zadecyduje o przyszłości Kościoła w Polsce” - podkreślił.

Wśród kryzysów jakich dziś doświadcza Kościół, abp Gądecki na pierwszym miejscu wymienił „kryzys wiary i doświadczenia religijnego”. Kryzysu w tej sferze doświadcza nie tylko Kościół w Polsce, ale i Kościół powszechny, szczególnie w naszym kręgu cywilizacyjnym. Natomiast w Polsce jest to zjawisko stosunkowo nowe, choć już dające o sobie znać.

DEON.PL POLECA

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu, jedną z pochodnych kryzysu wiary jest „kryzys samego duchowieństwa”, co objawia się „nader smutnymi casusami pedofilii bądź homoseksualizmu, które zdają się niekiedy przyćmiewać całe dobro wynikające z misji kapłańskiej”.

Abp Gądecki zauważył, że dostrzegamy dziś silne napięcie między tym, co rozumiemy pod pojęciem „Kościoła bogatego” i bogatych środków jakimi Kościół winien się posługiwać, a koncepcją „Kościoła biednego”, koncentrującego swą uwagę na ludziach ubogich (w takiej czy innej sferze) i posługującego się ubogimi środkami. „W naszym Kościele widzimy z jednej strony wezwanie do ewangelicznego ubóstwa, a z drugiej nierozumność pewnych zachowań, które dotyczą nie tylko duchowieństwa ale też i osób świeckich” – podkreślił abp Gądecki dodając, że „świeccy w równej mierze co duchowni są wezwani do dawania świadectwa wierności wartościom ewangelicznym i życia według nich”.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu bardzo silny jest dziś kryzys rodziny i życia rodzinnego, co stanowi olbrzymie wyzwanie duszpasterskie dla Kościoła. Dostrzegalne jest też wiele zjawisk kryzysowych wśród młodzieży, na które należy patrzeć w powiązaniu ze szkołą i szkolną edukacją.

- Na te wszystkie zjawiska kryzysowe – podkreśla abp Gądecki - trzeba szukać rozwiązań, które dążą do stworzenia żywych środowisk wiary, zdolnych do dania świadectwa świętości w samym Kościele i wobec otaczającego świata. Dodaje, że we współczesnym świecie świadectwo życia według wartości ewangelicznych - krótko mówiąc świadectwo świętości - przekonuje najbardziej. Dodaje też ludziom odwagi, a Kościół zachęca do zmian, które są konieczne.

Jak informuje abp Gądecki, temat wyzwań duszpasterskich, przed jakimi stoi dziś Kościół w Polsce, będzie wiodącym tematem refleksji na następnym zebraniu plenarnym KEP, w październiku w Łodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Żywe środowiska wiary najlepszą odpowiedzią na kryzys Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.