Abp Głódź laureatem "Człowiek Pojednania i Pokoju". Odsłonięto jego portret i granitową płytę

(fot. diecezja.gda.pl)
KAI / pch

W uznaniu zasług dla dialogu między religiami i wyznaniami chrześcijańskimi kapituła wybrała na tegorocznego laureata wyróżnienia "Człowiek Pojednania i Pokoju" arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowej akademii w parafialnej hali sportowej, w trakcie której odbyło się wręczenie statuetki laureatowi. Dzieci ze scholi wręczyły też Medal Świętej Oliwii Gołąbeczki Pokoju biskupowi Edwardowi Janiakowi z Kalisza, który wygłosił laudację laureata.

"Za swoją postawę i działalność ksiądz arcybiskup otrzymał już wiele odznaczeń, wyróżnień i tytułów. Dzisiaj otrzymuje wyróżnienie: "Człowiek Pojednania i Pokoju 2018". To uhonorowanie jest docenieniem nieprzemijających osiągnięć na rzecz budowania przestrzeni porozumienia, przebaczenia, szacunku, zdrowej pamięci i pokoju. Z całego serca gratulujemy!" - powiedział biskup kaliski.

DEON.PL POLECA

Akademię zakończył koncert Cappelli Gedanensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, po którym odsłonięto portret metropolity gdańskiego w pobliskim Domu Pojednania oraz granitową płytę z nazwiskiem arcybiskupa Głódzia na Drodze Pojednania.

Dotychczasowi laureaci wybrani przez kapitułę to: Adam Daniel Rotfeld i Johannes Goedeke (2012-2013), Chiara Anguissola d’Altoè i Giuseppe Petochi (2014), Jerzy Buzek (2015), Krzysztof Zanussi (2016) i Jakub Błaszczykowski (2017).

Wyróżnienie "Człowiek Pojednania i Pokoju" wpisuje się w codzienną modlitwę zanoszoną w sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Łęgowie. Tytuł ten nadawany jest osobie, która wyróżnia się w działaniach łączących różne środowiska i cieszy się szacunkiem ponad podziałami oraz kieruje się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów.

Wyróżnienie "Człowiek Pojednania i Pokoju" ma charakter ponadlokalny, co oznacza, że decyzje Kapituły mają na celu uhonorowanie osób działających nie tylko na Pomorzu, ale także wnoszących istotny wkład w pojednanie w skali kraju i w wymiarze międzynarodowym. Oznacza to też, że laureaci wyróżnienia mogą reprezentować też różne narodowości.

Zaprojektowanie i wykonanie statuetki "Człowieka Pokoju i Pojednania" zostało w 2013 roku powierzone Wawrzyńcowi Sampowi, wybitnemu artyście z Gdańska. W statuetce umieszczony został motyw drzewka oliwnego, który ma wydźwięk uniwersalny i nawiązuje do ekumenicznych spotkań w Asyżu zainicjowanych przez św. Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Głódź laureatem "Człowiek Pojednania i Pokoju". Odsłonięto jego portret i granitową płytę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.