Abp Gänswein: trwamy z Panem w Jego męce, On ma ostatnie słowo

(fot. © Raimond Spekking)
KAI / df

W rezydencji Benedykta XVI, w klasztorze Mater Ecclesiae Wielki Post przeżywa się bez szczególnych gestów. Żyjemy codzienną liturgią Kościoła i praktykujemy pobożność ludową – wyznał abp Georg Gänswein, sekretarz osobisty Papieża Seniora.

Wyjaśnia, że owa pobożność ludowa to codzienny różaniec, a w piątek po południu również Droga Krzyżowa w kaplicy. W ten sposób towarzyszymy Panu w Jego cierpieniu, które jest ceną naszego odkupienia – dodał niemiecki arcybiskup.

Zapewnia on, że Papież Senior zachowuje pogodę ducha, jasny umysł i poczucie humoru, choć rytm jego życia nie jest już ten sam, co przed 10 czy 20 laty. Jest już przecież człowiekiem niemal 94-letnim.

Abp Gänswein mówi o tym wywiadzie dla dziennika Avvenire. Okazją ku temu było ukazanie się we Włoszech jego rozważań Drogi Krzyżowej. Podkreśla on, że tym razem, w jeszcze większym stopniu niż przed rokiem Wielki Post oraz święta wielkanocne są naznaczone przez trwającą wciąż pandemię. Ta sytuacja przyprawia nas wręcz o duszności – przyznaje sekretarz Papieża Seniora, wskazując na poważne konsekwencje pandemii w życiu codziennym i jej wpływ na naszą egzystencję. Dlatego podkreśla, że ten Wielki Post i przygotowanie do Wielkanocy powinny charakteryzować się mocnym przekonaniem, że w walce z pandemią ostatnie słowo nie należy do koronawirusa, ale do Jezusa zmartwychwstałego. „To przekonanie daje nadzieję, siłę i pozwala nam oddychać. Wiara w Zmartwychwstałego Pana umacnia nas, otwiera nam oczy na przyszłość” – zapewnia abp Gänswein.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Gänswein: trwamy z Panem w Jego męce, On ma ostatnie słowo
Komentarze (3)
24 lutego 2021, 22:17
Uderza prostota, pokora i wierność tradycji Kościoła papieża Benedykta. Nie wstydzi się różańca, drogi krzyżowej, itp. W tym widzi siłę dla siebie i dla Kościoła, a nie w ekologii, globalnym ociepleniu, braterstwie z innymi religiami, w schlebianiu wielkim tego świata (obecny prezydent Biden) w nowinkach ekumenizmu itp. Brawo. Kto o pobożności ludowej mówi w świecie? Kto wyśmiewa nawet w Polsce "mohery" z RM? Kto delikatnie mówiąc deprecjonuje "różaniec do granic, narodową pokutę, Polskę pod krzyżem, itp.? Postępowi katolicy spod znaku TP, Znaku, Więzi, itp.
RR
~realny realista
25 lutego 2021, 12:18
Ma Pan racje, teraz trzeby byc nowoczesny, ekologiczny, modernistyczny, isc za duchem czasu, Kosciol ma stac sie awangarda postepu, ma bic brawa moznym tego swiata, tylko to nie moj kosciol. Wiece slysze u ks. Matanka czy RM, ten kosciol o dziwo staje mi sie coraz blizszy, tam w Pustelni jest jeszcze Zywy i Prawdziwy, obecny w Ciele i Krwi Przenajswietszej. Tego mi brakuje na mszach swietych w postepowych kosciolach.
KJ
~katolik jeszcze
24 lutego 2021, 17:55
https://www.youtube.com/watch?v=8idm-zJafwk, Prosze posluchac, potem to:https://www.youtube.com/results?search_query=kosciol+tonie