Abp Gołębiewski złamał zakaz Watykanu i pojawił się na święceniach biskupich ks. Odera

Abp Gołębiewski złamał zakaz Watykanu i pojawił się na święceniach biskupich ks. Odera
Fot. Katolicka tvRodzina / YouTube.com
PAP / tk

Obecność abp. Mariana Gołębiewskiego podczas święceń biskupich ks. Sławomira Odera i jego ingresu w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego – zaznaczył rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ. Dodał, że dyscyplinowanie biskupów leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej.

W sprawie udziału abp. Mariana Gołębiewskiego w uroczystościach w Gliwicach rzecznik KEP wydał w poniedziałek oświadczenie.

DEON.PL POLECAW sobotę 11 marca 2023 r w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera. Eucharystię koncelebrował m.in. arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski, który 21 sierpnia 2021 r. otrzymał ze Stolicy Apostolskiej "zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich".

Abp Gołębiewski złamał zakaz Watykanu

"Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego" - napisał w oświadczeniu rzecznik KEP. Zaznaczył, że "zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej".

Wyjaśnił, że w związku z tym, "żaden z biskupów w Polsce, w tym również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach".

"Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej, która za pośrednictwem nuncjatury została niezwłocznie poinformowana o zaistniałym incydencie" - poinformował ks. Gęsiak.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Abp Gołębiewski złamał zakaz Watykanu i pojawił się na święceniach biskupich ks. Odera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.