Abp Grzegorz Ryś: kto nie kocha, nie zna Boga

Abp Grzegorz Ryś: kto nie kocha, nie zna Boga
fot. Archidiecezja Łódzka
2 miesiące temu
KAI / ml

- Nie ma w życiu takiej biedy, w której bylibyśmy zwolnieni z miłości i dawania innym - mówił abp Grzegorz Ryś we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty. Metropolita Łódzki celebrował Mszę Świętą w Domu Najświętszego Serca Jezusowego Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi.

W homilii Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na pytanie św. Jana w dzisiejszej liturgii słowa. Apostoł pyta nas, czy znamy Boga. - Jan mówi, że tylko ten zna Boga, kto kocha. Tylko ten może powiedzieć, że zna Boga, kto w swoim sercu, w sobie znajduje miłość. Kto nie kocha, nie zna Boga. Może coś o nim wie, ale to nie oznacza, że go kocha - tłumaczył zebranym na Eucharystii abp Ryś.

Podkreślał, że nie da się poznać Pana Boga, poprzez czytanie o Nim. Doświadczenie Go jest możliwe, gdy człowiek odkryje, że kocha i w sobie rozpoznaje źródło miłości.

- Bardzo ważne w Liście św. Jana jest to, że on mówi: każdy kto miłuje, zna Boga. Nie jest powiedziane że katolik, prawosławny, protestant, żyd, niewierzący. Każdy kto kocha, zna Boga. Zna go z doświadczenia. Rozumie, kim Bóg jest, ale przez to, że kocha - tłumaczył pasterz łódzki

Dzisiaj trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie postawione przez św. Jana, ale najpierw konieczne jest postawienie pytania: Kogo kocham?

- Matka Teresa pomagała z tego, czego nie miała. Matka Teresa nigdy nie pomagała w ten sposób, że zwracała się do najzamożniejszych w świecie. Było dość odwrotnie, tym którzy wiele mieli, było trudno dać Matce Teresie, bo ona niekoniecznie tak łatwo brała - tłumaczył Ksiądz Arcybiskup. Rezygnowała z wielu rzeczy, stając się ubogą, stając się jak owca, która nic nie ma. Pomogła milionom ludzi na świecie. Charakterystyczne dla niej było to, że działa natychmiast, gdy widziała potrzebę.

Podsumowując, Ksiądz Arcybiskup powiedział, że nie ma w życiu takiej biedy, w której bylibyśmy zwolnieni z miłości i dawania innym, bo gdy to czynimy, bieda robi się coraz gorsza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: kto nie kocha, nie zna Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.